Ağustos 2007

Yasakmeyve sayı:28 Eylül 2007 Dosya Konusu: Görsel Şiir

Yasakmeyve dosyası biliyorsunuz Eylül 2007'de yayınlanacak. Görsel Şiir'e ve öncelikle poetikhars çevresinde yayınlanan işlere, yazılara ve çevirilere ayrılan bu dosya yanında, 48 sayfalık bir kitap da verilecek dergi ile birlikte. Bu yeni haberle birlikte, sanıyorum Türkiye'deki ilk görsel şiir kitabı yayınlanmış olacak. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum şimdiden. Umarım herhangi bir aksilik çıkmaz ve bu uzun maraton bir kitaba kavuşmuş olur. Dosya ve kitapta işleri yer alacak isimler şunlar: Jim Lefwich, Geof Huth, John M.

apaçık

beni istem eni istiyorum
istem em i istem eni istiyorum
istem ek istem iyorum am a
çünkü ben isteyince istem ezsen
    arzulam a azm im i kaybedebilirim
        -ödüm kopuyorbu ihtim alden
ve sevm e gücünden korkm am a rağm en
    istiyorum istem em i istem eni
çünkü tek taraflı istem eni istersem
    fantezi um udum u kaybedip ölebilirim


Postmodernizm Algısı/zlığı

, Temmuz-Ağustos sayısını postmodernizm kabuğu üzerine ayırmış. Kabuk dememin nedeni, Mühür’ün den şiirin üzerindeki bir kabukmuş gibi bahsetmesidir.

David-Baptiste Chirot anlatıyor..

Elbette çoğunuz görsel şiirdeki bir çok şeyi merak ediyor, deneyimliyor, işlerdeki kazayı, pisliği ve bir türlü anlatamadığımız bir sürü şeyi görüyorsunuzdur. İşin pis kısmı hakkında David-Baptiste Chirot'yu izleyebilirsiniz. Buyrun..

[video:

Müstakiller

Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği Cumhuriyet döneminin ilk ve Osmanlı Ressamlar Cemiyetin’den sonra Türk ressamlarının kurduğu ikinci dernektir. 1914’ten sonra Sanayii Nefise Mektebi’nde resim öğrenimine başlayan, Avrupa’da resim eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönen ressamlarca 1929’da kurulmuştur.

Benim Sanatım

Abidin Elderoğlu diyor ki;

Benim sanatım, resim sanatının soyutluğunu sağlamak amacıyla müzikteki seslerin, işlevlerine göre uygulanmasına koşut olarak renk, biçim, açık-koyu ve yarım koyuluk gibi plastik öğelerin etkinliklerine dayatılmış ve böylece oluşmuştur. Resimlerim neden ve konu aramaya kapılmadan gözle dinlemek içindir.

Isidore Isou öldü

Romen kökenli Fransız yazar , 82 yaşında hayata veda etti. Yazara yakın çevrelerden yapılan açıklamada, 29 Ocak 1925’te Romanya’da doğan Goldstein’ın Paris’te öldüğü belirtildi.

MURAT ÜSTÜBAL'IN BİR ŞİİRİ ÜZERİNE

Serkan Işın 04.11.2003

[kitapara:Todorov], Poetikaya Giriş isimli kitabında, "Sözdizimsel Görünüş: Metnin Yapıları" isimli bölümde, metnin örgütlenmesi dediği şeyi iki ana kısma ayrır. Bu ayrımı ise Tomaşevski'ye dayandırır: