Görsel Şiirlerinizi nasıl siteye gönderebilirsiniz?

Birincil sekmeler

1. Lütfen işlerinizin orjinallerini bilgisayara kaydereken, bunları TIFF, BMP ya da PSD (Adobe Photoshop) vb. birincil formatlarda saklayınız. Aksi taktirde bunların çıktısını almak ya da basmak mümkün olmuyor. (İşlerinizi 300 DPI ve en az 1024x768 boyutlarda olmalı.) Eğer kağıda yaptıysanız lütfen bunun renkli fotokopisini saklayın. Arşivleyin, bir dosyanız olsun.

2. İşlerinizi eğer imkanınız varsa, lütfen 200 ya da 250 gramlık Mat Kuşe kağıda basın. İmkanınız yoksa, bunları başka bir medyaya (mesela cd) aktarıp bana gönderebilirsiniz.

3. Zinhar'ın başlangıcından beri ortaya koyduğu ürünlerin hepsini toparlayacak bir çeşit arşiv yapma hayalim var. Bu arşivde iş gönderen herkesin işinin olmasını istiyorum. Bunları basmak nasip olur mu bilmiyorum ama hem teori hem de pratik el ele yürümediği zaman süreç aksar. Bu yüzden lütfen yaptığınız şeyler konusunda fikir yürütmeye de çalışın. Fikir yürütmek kendi eserinize karşı bilinçli körlüğünüz (büyülenmeniz) dışında başkasının yaptığı işte gördüğünüz şeylerde açığa çıkar. İşin düzyazı kısmı konusunda çekingenliğinizi anlıyorum. Ama fikir beyan etmediğiniz sürece bir adım ileri gidemezsiniz.

4. Bir tekniği yakaladığınız zaman -kendinizi rahat hissetmeye başladığınız zaman- lütfen bu tekniğin üzerine gidin. Görsel Şiirin bir kitabı, şöyle yapılır diye kesin bir kılavuzu falan yok. Ben de kimseye birşey dikte edemem. Ama bir teknikle sadece bir iş olmuyor. O şeyi öğrenmeden başka birşeye geçmek hiç de faydalı değil. Bunda bir ustalık payı yok gerçi ama yine de bir teknikle birçok iş çıkarmaya çalışın. Bunların en iyisini zaten sezeceksiniz.

5. İşlerin "şık" olması gerekmiyor. Ya da bir mesaj taşıması. Fakat kendi içinde bir özerkliği ve bir yoğunluğu barındırması gerekiyor. Buna kısaca "estetik" alan diyelim. Bu alan şiirsel metnin doğası gereği şiirden uzun zamandır kovulduğu düşünülen bir alan. Bu alanı yeniden canlandırmak, hem de bu şekilde gösterge ile şey arasındaki aralığı çok açarak yaratmaya çalışmak; insanların anlamadığı bu. Ya da anlamak istemediği. Bu kısa özeti şunun için söylüyorum; görsel şiirde yaptığınız şeyleri başka bir şekilde ifade etmeniz mümkün değil. Bu resim değil, yazı değil, resim-yazı gibi birşey de değil. Mümkünlerin süreksizleri içine yerleşmiş bir uzlaşma alanı. Bu yüzden lütfen resmin ve yazının tüm araçlarını kullanmaktan geri durmayınız. Türkçe beyaz lisan ya da sözlükteki hali ile çok geniş gibi görünebilir ama yaşadığımız dünyada "dil" öyle birşey değil.

6. Özetle, siteye üye olduktan sonra, iş defterlerinizi , sonra da görsel şiirlerinizi bu defterlerin içine, sitenin sınırları dahilinde ekleyebilirsiniz.

Taxonomy upgrade extras: