cam göbeği

sırrı aşınmış aynamın kahverengi lekeleri

arasında solum yüzüm

gözlerimin altındaki damarların renklerini seçiyorum,

mavi ve mor.

sanki içlerinden deniz ve mürekkep akıyor.

gündüzün geceden çaldığı güneş kadar

sıcak kanım

nerede?

rubai

Çıplaklığında saydam tefsir-i küfürlerim vû zemherî katıksız

Erbâin bakışlı nihayetlerin arzı ölgün yunaklara cansız

Soframda zaman-ı modern yalgınlarına münhasır şizofreni

Vû kıtmir uykularında pareleller geçiyor düş divânı ansız

Siz Ben ve Dede Efendi

bıçak kemiğe dayanmıştır ritmik fasılalarla çokça fısıldadım bu türküyü kulağınıza

evet bu bir türküdür ninni değil -önce bunda anlaşalım devamı gelir- tegafül uykunuzda ısrar edemezsiniz zira bilinçli tercihlerle kuşatıldınız heyetten geçti karşınızdaki harfler, huzurunuzda harp düzeni aldı kelime oyunlarına kadar düştümse bu düş tarafınızdan yorumlanmalı

Motive edilmiş gösterge ve deformasyon

20. Mart 2016 - 13:42 - derya önder

sepp, birkaç gün önce Radikal Denemeler isimli bir seri ekledi siteye. Bu seri ile ilgili ufak açıklamasında söyledikleri, bana motive edilmiş gösterge ile ilişkimizin bir noktadan sonra gerçekten ne kadar zor olduğunu, enerjisini bütünlemiş bir yapı ile girdiğimiz mücadelenin iletişim açısından ne kadar dirençli olabileceğini de hatırlattı.

bulanık zihin

Bunlar birbirinden bağımsız gibi görünmelerine rağmen aslında yaparken peşi peşine hatta iç içe geçerek aklımdan geçen, düşünmeyi denediğim, denemeyi düşündüğüm şeylerdi. Düşünmek dediğimiz şey çoğunlukla belli bir şeyi düşünürken bile beraberinde bir sürü bağlantılı/bağlantısız şeyi de (artık, gübür, saçma.. gibi de) beraberinde getiriyor. Katmanlar var, olay katmanları, zaman katmanları, bilgi katmanları vs. anlam da çoğu zaman bunların aralarına bile sızmayabiliyor.

Fernando Aquiar: what's your war? + görsel şiir

Fernando Aquiar, 1956 Poertekiz doğumlu bir şair. Basılı 18 kitabı mevcutmuş. (9 şiir, 3 gençlik, 6 tane de antoloji) Ayrıca Portekiz, Almanya, İspanya ve İtalya'da pek çok antolojide ve uluslarası festivallerde yer almış. (100'den fazla.. ) 1972'den beri görsel ve deneysel şiirle uğraşıyormuş. 1985'ten beri ayrıca pek çok festivali de kendisi organize etmiş. 2005'te 70 ağaçla 110X36 boyutlarında şöyle bir Soneto Ecológico (ekolojik sone mi dicez) yaratmış.

gazete okuyorum

Sadece gözlerimizle mi okuruz? Mors alfabesi ve körlerin bu yolla okumaları bu sorunun yanıtlarından biri. Aslında okuyan zihindir ama aracılar değişebilir. Harfleri okuyabiliriz, dokuları okuyabiliriz, yüzeyleri okuyabiliriz, ifadeleri, işaretleri, sesleri okuyabiliriz... Okumaktan kastın ne olduğu da böylece genişletilebilir. Hatta konu başka alanlarda genişletilebilir.

yeniden yazmak

Böyle bir şey denerken, aslında ilkçağlarda, çok pahalı oldukları için, kullanılan [w:pergament]lerin üstlerindeki yazıların kazınarak ya da silinerek yeniden kullanılmasından esinlenmiştim. Buna çift kullanma ya da [w:palimsest ]- palimpsestum da deniliyor. Genellikle alttaki yazı kaybolmuyor ama tam olarak da anlaşılmıyor. Bu nedenle yeni yazı da benzer bir kaderi paylaşıyor. Ve sonuçta ortaya çıkan şey de aslında üçüncü başka bir şey gibi oluyor.

Bulmaca

Benim bir süre önce yapmaya başladığım bazı çalışmalar... Gazetelerle olan ilişkimiz, haber olmak haber almak haber okumak, gazetelerin bilgiyi ya da haberi taşıma ve sunum şekli, zaman zaman ordaki özensizlik, başlık piyasası ve aslında hiçbir anlamda bütün olmayan ve olamayacak şeylerin bir arada sunulduğu bir yer olarak benim ilgimi çekiyor. Bulmaca da bunun bir uzantısı... Yaptığım ve yapmayı düşündüğüm başka işler de var..

Poetikharsa ilk kez görsel şiir göndermenin tuhaf bir duygusu olduğunu da belirteyim.

Rus Görsel Şiirinden Örnekler

Visual poetry exhibition "PLATFORM" Network project

tamamı için web sitesi

Chicago (USA), Cleveland (USA), Dnepropetrovsk (Ukraine), Kaliningrad (Russia), Kiev (Ukraine), Minsk (Byelorussia), Moscow (Russia), Penza (Russia), Rjazan (Russia), Saratov (Russia), Smolensk (Russia), St. Petersburg (Russia), Warsaw (Poland)

PLATFORM: Visual Poetry Exhibition represents the phenomenon of visual poetry with works by recognized poets and by emerging young poets.