Babi Badalov

Birincil sekmeler

Babi Badalov sıradışı bir yaşam öyküsüne sahip bir şair. Badalov Azeri bir baba, Taliş bir anneden doğmuş, Talişler Azerbaycan'ın güneyinde ve İran'ın kuzeybatısında yaşayan bir halk, Talişçe Hint-Avrupa dil ailesinin Kuzeybatı İran dilleri grubundan. Badalov'un "dil"le ilgili meselesinde bu melezliğin payı olduğu açık, dille ilgili bir diğer deneyimini anadilleri dışında kalan Rusça şiir yazdığı sırada, farklı kültürlerin ruhlarını "birleştirmeye" çalışırken yaşıyor.

Badalov, 1980'lerde Rus underground edebiyatında önde gelen figürlerden biriyken, sadece şiir yazmıyor, aynı zamanda enstelasyonlar, canlı performanslarla kendini ifade ediyor. Rus avangard sinemasıyla ilgileniyor. 1990'lara gelindiğinde Badalov esrarengiz bir şekilde St. Petersburg'un sanat dünyasından yok oluyor. Bu onu genç Rus Sanatçılar arasında efsanevi bir çizgiye çekiyor.

Son yıllardaysa, Badalov sanat çalışmalarına, görsel şiir sergilerine devam etme kararı almış görünüyor. Badalov Türkiye'de de bulunmuş bir sanatçı, Badalov Türkiye'den sonra Azerbeycan'a geri dönmüş. Azerbeycan'da cinsel yöneliminden dolayı baskıya maruz kalan sanatçı önce uluslararası bir sergi için gittiği Galler'in başkenti Cardiff'e yerleşip iltica talebinde bulundu, bu talep reddedilince, bir süre daha Azerbeycan'da yaşadı. Baskılar artınca bu kez Paris'e kaçtı ve 2011'de sığınma hakkını kazandı.

Görsel şiirleri için;

Kaynaklar:

Etiketler: