Buradasınız

Michael Stern Hart öldü.

Birincil sekmeler

O anda başka bir evrende..

craft tarafından 9. Eylül 2011 - 21:54 tarihinde gönderildi
Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -8

‘yukarı’ dedin

Muhtemelen siz de benim gibi öldüğü haberini görüp kim olduğunu merak edeceksiniz Michael S. Hart'ın. Hart, Project Gutenberg'in kurucusudur. Aynı zamanda da e-kitabı bulan kişi olarak kabul edilir. Project Gutenberg en eski ve en uzun süren çevirimiçi edebiyat projelerinden bir tanesidir.

Hart, 1971 yılında Birleşik Devletler Bağımsızlık Bildirgesi'nin ücretsiz, basılı bir kopyasından esinlenerek, metni bilgisayara geçirmeye ve bilgisayar ağındaki diğer kullanıcılara aktarmaya karar verdi. İşte bu başlangıçtan sonra, edebiyatın dijitalizasyonu ve yayılımı Hart'ın yaklaşık 40 yıl boyunca yaşamı haline geldi.

36.000'in üzerinde bedava e-kitabı barındıran Project Gutenberg'in kurucusu Hart'ın eskiden spekülasyon olarak görülen bir iddiası da "Gün gelecek, herkesin bir Gutenberg Projesi olacak"tı. Bu görüşün şimdilerde pahalı olmayan geniş disk sürücüleriyle, mobil aletlerle mümkün olduğu iddia ediliyor..

Hart son olarak, RepRap isimli ücretsiz bir masa üstü "printer"ı üzerinde çalışan ekipteymiş, ama üç boyutlu plastik nesneler basabilen bir "printer"..

Michael S. Hart ve projesi, Gutenberg: