kişisel kindle deneyimleri

Birincil sekmeler

Editörün sayısız çağrılarından birine bari kulak vereyim diyerek bu satırları klavyeye alıyorum.

Benim [w:e-kitap] tecrübem hemen hemen geçen sene baharda ilk heves edişimle başladı. Haliyle okur-yazar ve teknolojiyle arası kendine göre fena olmayan birisi olarak bir okuyucu alma isteğim o günlerde eğitim için Londra'da olan bir arkadaşımın sayesinde amazon kindle'la başladı.

Aslında neyin ne olduğunu çok iyi bilmediğimiz aşamada pek çok seçenek arasında hangisinin daha iyi olduğunu anlamak da pek kolay değildi. Niteliklerinden dolayı daha iyi olabilecek bazıları da ekonomik engellerle uzakta duruyordu. Neticede şu linkteki hemen hemen geçen Haziran'da kavuştum.

Bir süre ciddi anlamda cihazın keşfiyle geçti diyebilirim. Kabaca baktığımızda [w:dokunmatik ]olmayan, [w:e-ink] özelliğine sahip, 3G ve wireless bağlantılı, aynı anda mp3 vs. yükleyerek müzik de dinleyebileceğin hem adaptörle hem bilgisayarla şarj edilebilen bir cihazdı. Formatların bazılarını hâlâ bilmesem de (tamamen tembellik) en azından şu formatların kullanılabilir olduğunu öğrendim.

  • Kindle [w:.AZW],.AZW1,.AZW2
  • TEXT (.TXT)
  • PDF (.PDF)
  • Unprotected Mobipocket (.MOBİ, .PRC)
  • Sesli olarak (.AA, .AAX)
  • MP3 (.MP3)

ve ayrıca word, rtf, html,jpg, gif,png. bmp, zip formatlarını da görebilecektim. Benim için ana sorun ilk olarak bir e-kitap alıp deneme aşamasında ortaya çıktı. Çünkü kindle İngiltere'den alındığı için ve amazon'un Türkiye'ye satışı olmadığı için, amazondan e-kitap satın alamıyordun. Burada ideefixe de e-kitap formatlarını kendi satışa sunduğu okuyuculara göre ayarladığı için, buradan aldıklarını da amazon kindle da okuyamıyordun. Tuhaf bir çaresizlik :)

Gerçi bugünlerde İngiltere'de bir fatura adresi göstererek kitap satın alınabileceğini öğrendim ama henüz denemiş değilim. Dolayısıyla kindle'ı tecrübe etmek için geriye kalan şeyler ücretsiz ya da korsan pdf kitaplar ile yine ücretsiz indirilebilen saydığım formatlardan birinde olan kitaplar oldu. Dolayısıyla henüz gerçek bir e-kitap deneyimim yok sanıyorum. Ve böyle olmadığında örneğin pdf vs. okuyabiliyorsunuz ama kindle'ın bütün marifetlerinden yararlanamıyorsunuz.

Normal şartlar altında yazı tipinden satır aralıklarına, sayfa şeklinden, boyutuna kadar her şeyi kendi göz arzunuza göre ayarlayabilecekken, bu imkân varken, tamamına eremiyorsunuz. E-ink olması kesinlikle göz sağlığı açısından çok yararlı. Önyargılarınız yoksa normal kitap sayfasından çok da küçük olmayan (ki birebirleri de var galiba)bu ekranla kısa bir flört sizin hemen alışmanızı sağlıyor. Özellikle İngilizce kitaplar için aşırı hayırlı olan kindle'ın kendi sözlüğü sayesinde üzerini işaretlediğiniz her sözcük için size ekranda otomatik olarak sözlük hizmeti de veriyor. Dilediğiniz kısımları tıpkı matbu kitaplarda olduğu gibi altını çizerek işaretleyebiliyorsunuz. İsterseniz istediğiniz kısma not düşebiliyor, ya da o kısmı ayrıca kaydedebiliyorsunuz.

Kütüphane düzenlemenizi istediğiniz gibi yapabiliyor, istediğiniz kadar konu başlığı açıyorsunuz.

Kindle'la çıktığım ilk tatil gerçekten inanılmaz hafifti :) Ama açıkçası dokunmatik olmaması büyük sıkıntı. Değiştirebileceğim ilk zamanda bu özelliğe sahip bir cihaz almayı düşünüyorum. Bir de ekranın kendi aydınlatması olsa ayrıca güzel olur. Akşamları dolmuşların ya da otobüslerin loş ışıkları altında gözlere büyük eziyet oluyor :)

İkinci sorunsa şu bana göre. E-kitap olarak yazılmış (elektronik ortama aktarılmış olması dışında) bir kitabın nasıl bir okuma düzlemi oluşturacağını merak ediyorum. Nedense bu konuda gelişmiş hayallerim var :) Gerçek bir e-kitabın basılı kitabın yapamayacağı bazı şeyleri yapabileceğini umuyorum. İnteraktif geçişler, canlı tablolar, görseller vs. gibi.

Son zamanlarda bu konuda gelişmeler varsa pek takip etmedim. Sonuçta teknik, siz onun sınırlarını genişlettiğinizde verici olabilen bir şey. Açık olmak, denemeyi istemek, hatta pragmatist bir bakışla ondan faydalanmayı istemek gerekiyor sanki.

Uzatmıyım, ben galiba şu anda % 60-70'ini kullanır durumdayım:) İlk aklıma gelenler bunlar oldu.