şiirin ekonomik tanımı

Birincil sekmeler

k blog aracılığıyla Şiir ve Düzyazı arasındaki farkı sorarak başlayan kısa bir blog yazısını fark ettim.

Metin önce şiir ve düzyazı arasında farklar konusundaki temel klişelerle başlıyor, "şiir bellektir, düzyazı hatırlayış"tır, "şiir dans eder, düzyazı yürür", "şiir dizelerde inşa edilir, düzyazı paragraflarda" gibi.. Daha sonra bunları, eleştiriyor. Mesela, Sarah Cullen'ın "Haritalar" adlı görsel şiir serisini örnek vererek, şiirin aynı zamanda yürüdüğünü de anlatıyor.

Esas olaraksa, Amerikalı şair James Sherry'nin işaret ettiği noktaya değiniyor. Sherry'nin fark kuramı şöyle:

Kağıdın kendisi belirli bir ekonomik değere sahiptir ve kâr amaçlı alınıp satılabilir. Maliyeti de satış fiyatından daha düşüktür. Sherry kağıdın üzerine şiir basıldığındaysa, bu değerin kaybolduğunu söylüyor. Charles Bernstein, bir yayınevinen çıkan 2000 adetlik bir şiir kitabının iki yılda satılabildiğini düşünerek, bu kaybı hesaplamış(Türkiye'de hiç hesaplamayalım derim).

Düzyazı içinse bunun böyle gitmediğini, kağıda düzyazı bastığınızda ekonomik değerini arttırdığını söylüyor. Buradan yola çıkarak da şiirle düzyazı arasındaki farkın şu şekilde açıklanabileceğini yazıyor:

Yazmış olduğunuz metin, onu üretmek için size malolandan daha aza satılıyorsa, siz bir romancı değil, şairsiniz.

Işın, bir ara şiirin TDK sözlükteki anlamının yerine ne koyulabilire kafa yormaktan bahsediyordu, hani biraz evirip çevirme bir fark tanımı olsa da Sherry'ninki, böyle ekonomik tanımlar da varmış.

Etiketler: