Son Bakışta Toplum

Birincil sekmeler

Yazılarda nasıl 'dan alıntıyla başlamak adetse, ekonomi dergilerinde de "OECD raporlarına göre" girişine sık rastlanıyor.

OECD bilindiği üzere, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü. nden çeşitli konularda alınan istatistikler toplanıp, değerlendirilerek de "bir bakışta sağlık", "bir bakışta eğitim" gibi hazırlanıyor. Yeni eklenen raporlardan bir tanesi de "bir bakışta toplum". Oldukça iddialı olan bu başlığın altında yer bulan rapora şöyle bir baktım.

Sosyal bütünlük göstergelerinden ilk sırada, yaşam tatmini göstergesi vardı, 2006 verilerine göre Türkiye, OECD ülkeleri arasında en alt sırada, ancak yaşam tatmininin yükselişi ile ilgili yapılan çalışmaya göre, en büyük yükselme bizde, en yakın rakibimiz Belçika'yı bile ikiye katlamışız. Neyse veri, istatistik ve yaşam tatmini bana tuhaf geldi ve hangi kaynaktan bunları toparladıklarına baktım. Dünya Mutluluk Veritabanı diye, Rotterdam Üniversitesi'nin hazırladığı bir şey varmış, şöyle bir bakınca ciddi ciddi "ortalama mutluluğu" hesaplamaya çalıştıklarını görüyorsunuz ki biraz şaşırtıcı oluyor, mutluluğunu resmini değil ama istatistiksel tablosunu çizmeye çalışmışlar deyip, saçmalamak istemiyorum.

Asıl dikkatimi çeken ise, boş vakti değerlendirmeyle ilgili kısım oldu, beş tip boş vakti değerlendirme yolu üzerinden anket yapılmış. Bunlar, evde tv ya da radyo, arkadaşlara ziyaretler veya onlarla eğlenmek, etkinliklere katılmak, spor ve diğer boş zaman aktiviteleri. Bu diğerin içine sanat da giriyor. Türkiye'de arkadaşlarla eğlenmek OECD ülkeleri içinde en yüksek orandayken, sanatı da içeren diğer boş zaman aktivitelerine zaman ayırmada en alt sıradayız. Şaşırmam lazım, şaşırmam lazım.

Kaynak: , 2009, OECD

Yorumlar

Kemal Tekin kullanıcısının resmi

Bir tanım ezberlemiştim, toplumla ilintili, yani toplum nedirle ilgili, şimdi bu tanım der ki, Toplum: Doğal durtüleri bastırılarak, başı boşluktan yoksun bırakılan enerjilerin sahici hedefleri yerine, kültürün gereksindirdiği nesnelerin konularak düzenlenmesine verilen ad değil midir? Kültürün gereksindirdiği sahici hedefler, tv yi gerektiriyor.

Hani bir potlaççılık vardır, genelde yerlilerin, özelde kızılderililerin, değiş-tokuşunu anlatan, değiş-tokuş öylesine yerleşti ki, ayrım, diğer ülkelerde de aynıyken -paylaşım-, Türkiye'de daha fazla kendini hissettiriyor. Çağdaş ülkelerde, şehirleşme fazla olduğundan, sanata daha rahat ulaşıyorlar. Potlaççılık, bizim gibi az gelişmiş ülkelerde hâlâ işlevini sürdürüyor, kimse eş dost ziyaretlerinin devamının, birincil ereğinin zaman geçirmek, arkadaşlarla iyi ilişkiler olduğunu sanmasın, bu, iyi zaman geçirme belirli ortak, kültürel değerlerle oluşur çünkü. Bizdeki ziyaretler, kimin eli kimin cebindeyi geçmez, bayram ziyaretlerinde bile, bilgi alış verişi ise yoktur, bilinen şey, dizilerdir. Entelektüel sohbetler belki biraz ayrımlıdır, ama o sohbetleri de nerede bulacaksın... Aman Fahriye Hanım, kuzum Fahriye canım...

Sayfalar