Buradasınız

Son Barbar Görsel Şiir

Birincil sekmeler

serkan_isin tarafından 12. Ağustos 2017 - 6:27 tarihinde gönderildi
Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -2

‘yukarı’ dedin

O meşum ya da kutlu sona doğru erişiyoruz. Kabus dolu geçen bunca yıldan sonra, Türkiye'de Görsel Şiir'in ilk adımlarını serimleyebileceğimiz kitap ya da derleme ya da toplama ortaya çıkmak üzere. Kendi adıma zaten bugüne kadar (yani 2003 yılından bu yana geçen zamanda) resim-yazı-şiir konusunda oldukça fazla metin ortaya çıkarmış durumdayım. Bunların zamanla eskiyen, işe yaramayan taraflarını kesip atıyorum. Geriye kalan ise, anlamlı bir bütün oluşturabilecek midir, bunu zamanla göreceğiz. Fakat, önümüzdeki zaman içinde yayınlamaya çalışacağım kitaplarla konu hakkında yazılabilecek şeyleri derleyip toparlama yolunda büyük bir yol kat edeceğimiz açık.

Öncelikle hatırlatmakta fayda var, bu bir çağrı metnidir. Çağrının özünde yatan ise, adı Son Barbar Görsel Şiir olacak derleme için resim/yazı/şiir konusunda yazmak isteyen varsa, kapılar açıktır. Elbette daha sonra fırsatlar olacak, çalışmalar yapılacak (ya da yapılmayacak) konu hakkında hımbıl davrananlar için imkânlar genişleyecektir, bilinmez, fakat şu hali ile bu derlemenin kaynağı ve içeriği gibi bir içerik bir daha ortaya çıkmayacaktır.

Kendi adıma zaten bugüne kadar (yani 2003 yılından bu yana geçen zamanda) resim-yazı-şiir konusunda oldukça fazla metin ortaya çıkarmış durumdayım. Bunların zamanla eskiyen, işe yaramayan taraflarını kesip atıyorum. Geriye kalan ise, anlamlı bir bütün oluşturabilecek midir, bunu zamanla göreceğiz. Fakat önümüzdeki zaman içinde yayınlamaya çalışacağım kitaplarla konu hakkında yazılabilecek şeyleri derleyip toparlama yolunda büyük bir yol kat edeceğimiz açık.

Öncelikle hatırlatmakta fayda var, bu bir çağrı metnidir. Çağrının özünde yatan ise, adı Son Barbar Görsel Şiir olacak derleme için resim/yazı/şiir konusunda yazmak isteyen varsa, kapılar açıktır. Elbette daha sonra fırsatlar olacak, çalışmalar yapılacak (ya da yapılmayacak) konu hakkında hımbıl davrananlar için imkânlar genişleyecektir, bilinmez, fakat şu hali ile bu derlemenin kaynağı ve içeriği gibi bir içerik bir daha ortaya çıkmayacaktır.

Kitap, bir derleme ve bir hesaplaşma kitabı olarak da görülebilir. En azından kendi adıma 100 küsur sayfa yazı yazabilecek kadar verimli bir iş çıkarmışım, son 14 yılda (onca elemeye rağmen). Fakat bunun ötesinde bana yaşantıyı cehennem eden bu süreci bitirirken, söylenmemiş söz kalmasın ya da en azından kendi adıma söylemediğim şey kalmasın diye baya bir kazdım, kendi yazılarım arasında.

Bu sitede, daha önce Zinhar’da, daha önce dergide, görsel şiir adına üretilmiş ne var ise, gözden geçirip göz önüne son kez sermeye çalışıyor kitap, çalışacak en azından. 2003 yılından bu yana yapılmış ne var ise, hepsini bir kitapta toplamak müsriflik olur. Bugüne kadar şu yargıdan hep kaçındım; “falancanın yaptığı görsel şiir çok iyi ya da kötü!” İyinin kötünün ötesinde görsel şiir ahlaki bir sorun değil, hele edebiyatın köhne ahlakının hiç değil. Bugünlerde aslında kendi özüne dönmeye çalışan muhafazakâr (köylü) yazın dünyası için bu sorular oldukça önemli olsa da, günümüzde bu sorular eserden çok sonra geliyor ve zerre kadar önemli değiller çok şükür.

Bir seçme olacak evet ve ilk kez kendi adıma ve kendi anlayışıma göre yapacağım bunu. O yüzden bu kitap için yazı göndereceklerden ricam mümkün ise görsel şiiri bulut gibi bir kavram olarak değil, şiirler üzerinden değerlendirmeye çalışan yazılar göndermeleri. Şairlerin, yani görsel şiir Türkiye’de bir vaka olduğundan beri şiir yazanların ise, elbette gönderecekleri her şey kabulüm.

Daha önce iki kitap olması gerektiğini düşünmüştüm, fakat buna gerek yok. Tek kitapta halledebiliriz bunu. Daha derine, daha yan alanlara açılmak isteyen için onca emekle hazırladığım siteler ve görsel şiir defterleri mevcut. Ayrıca iki tane görsel şiir antolojisi, hem de uluslararası boyutları önümüzde duruyor. Bunları tekrar etmenin ya da ülke okurunun keyfine göre çevirmenin bir anlamı yok. Eş zamanlı olması dışında, görsel şiirin Türkiye’deki serüveni, başka ülke dillerininkine pek benzemiyor, kaderi aynı olsa da…

Modern ve sonrası Türk Şiiri içinde midir, dışında mıdır görsel şiir, bunun muhasebesini yapacak değilim. Görünen o ki, Modern Türk dili ve dil yetisi ile yakından ilgisi var. Bu ilgi üzerine düşünen, kafa yoran herkesi, son bir yazı için Son Barbar Görsel Şiir Antolojisi ’ne davet ediyorum. Yazılarınız için ve görsel şiirleriniz için adresini kullanabilirsiniz. Son tarih: 1 Ekim 2017.