Temeller, Tarihçe ve Hakkında

Birincil sekmeler

Bu bölümde Poetikhars sitesinin geçmişi ve teknik yapısı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

BAŞLANGIÇ

Poetikhars, her zaman poetikhars değildi. Sitenin ilk adresi olarak tescil edilmiştir, ücretsiz bir alanda yer almakta idi (). Zinhar adını sözlükten buldum, "asla" gibi bir anlamı olduğu için seçtiğimi hatırlıyorum: Asla, Sakın anlamına geldiği için.

Aslında benim kişisel dergicilik tarihim düşünülürse, Ehidna projesinin yarım kalması, Mizan'ın 10. sayıdan sonra nalları dikmiş olması sonrasında Zinhar, ilaç gibiydi. Amaç hiç bir zaman "deneysellik" değildi. Sadece şiir kamusundan genel bir rahatsızlık, bu rahatsızlığın hem şair hem de editör olarak bana verdiği birşey üretme dürtüsü ve hırsı da eklenince, aslında şu anda hiç bir şekilde yaptığımız şeyle ilgisi olmayan bir ilk kadro vardı.

Bu ahval ve şeriat içinde Zinhar dergisinin ilk birkaç sayısı, benim ASP üzerinde neler yapabileceğimi denemem ve birkaç yazı ile devam etti. Bugün o yazıların ve içeriğin hepsi bende mevcut. Nasıl değerlendirebileceğimi de bilemiyorum.

Deneysel alan ve şiir ile ilişkinin benim kafamda kuruluşu ve gelişmesi çok eskilere dayanır (1994'lere). Sürrealizm ile yakınlaşmalar ve bunun sonrasında edinilien hatırı sayılır bir Dada bilgisi de eklendiğinde, şiirde deneysellik, benim için çoğu kez her zaman daha ağır basmıştır.

İLK KADRO VE GÖRSEL ŞİİRE GİDEN YOL

Bahsettiğim gibi aslında ilk web sitesinde bir kadro ya da bir yönelim var mıydı bilemiyorum. Trilyonlarca bit bilgi içinde bunlar kaybolup gidecektir ('e takılanlar dışında). Fakat şunu hatırlıyorum. 'in bir metni ile karşılaşmam, bir şeyleri tetiklemiş de olabilir.

(Kısa bir tarihçe bulunabilir.)