Amerika kıtasının bilinen en eski sanatçısı, Buzul Çağı’ndan bir avcı olabilir mi?..

Birincil sekmeler

4 Haziran 2009 tarihli, Florida’da yayınlanan , Florida Vero Beach’te amatör bir fosil koleksiyoncusu, James Kennedy tarafından bulunan, kemik parçası üzerinde yer alan bir mamut oymasının, yenidünyada tarih öncesi döneme ait, en önemli keşiflerden birisi olacağı belirtilmiş.

Aslında kemik bulunalı birkaç yıl olmuş ancak Florida Üniversitesi antropologlarından Dr. Barbara Purdy ve uzmanlar, kemiğin sahte olabileceği ihtimaliyle bir dizi testler gerçekleştirmişler. Testler, kemiğin orijinal olduğu gerçeğini destekleyince, bu haber bilim çevresinde heyecan yaratmış.

Bilim adamları incelemeler sonucunda, üzerinde yürüyen bir mamut tasvirinin yer aldığı 38 cm’lik kemik parçasının, buzul çağı sonunda tamamen yok olmuş olan, 12,000 ila 10,000 yıl önceki zamana ait, mamut, mastadon ya da dev başka bir hayvandan (haberde “giant sloth” olarak geçiyor) birisine ait olabileceğini .

Ancak National Geographic dergisi editörü Chris Sloan’ın de ifade ettiği üzere, durumla ilgili akıllarda bazı soru işaretleri hala varlığını sürdürüyor. Özellikle haberin yer aldığı gazetenin bilimsel bir yayın olmaması, örnekleri görmemiş olan bilim adamlarının, kemiğin gerçek olması ihtimaliyle ilgili olarak akıllarını karıştırıyor ve ilaveten, konu hakkındaki yazılı bilginin iyi ve yeterli olmaması, soru işaretlerinin sürmesine sebep oluyor.

Bu açık noktalara rağmen, kemiğin orijinal olma ihtimali bilim adamları ve antropologlar için epey heyecan verici. Bilginin kesinliği, ilgili otoritelerce tamamen onandığı takdirde, bu “sanat eseri”ni yapmış olan Buzul Çağı avcısı, Amerika’nın en eski sanatçısı; eser de, Dr. Barbara Purdy’nin ifadesiyle, “batı yarımkürede rastlanan gerçek sanatın ilk işareti” olarak anılacak.

“Mamut sanatı”nın gerçekliği üzerindeki tartışmalar sürerken, “eser”in sahibi Kennedy ise, kemiği satmakla, Florida Doğal Tarih Müzesi’ne bağışlamak arasında kararsızmış..