Gez Göz Şaircik

Birincil sekmeler

Bu arada muhtemelen biliyorsunuzdur, , Taraf'ta şiir yayımlatıyor. Günlük gazetede şiir yayımlanması konusu ayrı bir vakıa tabii, olur muymuş demiyorum, olabilir pekâlâ; bana asıl tuhaf gelen, Koytak'ın o ağdalı diliyle, bir tür Fazıl Hüsnü rolü kesiyor olması. Dağlarca kitap yazdı adam, ama "Türk şiirinin neresindedir?" diye sorulduğunda kıvırmadan onu bir yere koyacak bir babayiğit çıkmaz. Dağlarca, olsa olsa Türk şiirinin 'u olur.

Koytak ondan farklı değil pek. Ama o, daha hikayeci. Sanki Hristiyan imgelemiyle yazıyor, ama daha çok İran şiir geleneğine yakın bir kafası var. Bizim eski Divan şairi gibi biraz: Yunanlık, Farslık, Araplık...

Yorumlar

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 14

‘yukarı’ dedin

O bahsedilen zenginliğine itirazım yok benim. Mesela özdemir ince'den iyidir. yeni kuşak özdemir ince'yi hürriyet'te köşe yazarı diye biliyor gerçi, şair olarak değil. örneğin özdemir ince şöyle edebilir;

"DAHA önce de yazdım: Postmodernizm ile küreselleşmenin göklere çıkardığı dinsel ve etnik cemaatçilikler gericilikten başka bir şey değildir. Bu saptamayı Türkiye'ye uygulayacak olursak, başta Fethullah cemaatçiliği ve öteki tarikat toplaşımları ile PKK etnik milliyetçiliği gerici hareketlerdir."

İmdi bu kafadan çıkacak şiir de neye benzer derseniz, eh buna benziyor. Özdemir İnce, Rimbaud'nun "ben bir başkasıdır" diye çevirdiği lafındaki "öteki"yi "başka"yı anlamadan konuşan bir adamdır ve her yazısında durmadan öteki olana küfür eder.