Türk Sanatı Görsel Arşivi açılıyor

Birincil sekmeler

Prof. Dr. 'un 'a bağışladığı, tüm meslek yaşamı boyunca biriktiği 12.000'in üzerinde slaytı içeren Arşiv bir yıl süren çalışmalarla dijital ortama aktarıldı.

Turkish Cultural Foundation, a yüklenen bu zengin arşivi araştırıcılarla paylaşmaya hazırlanıyor. Türk Sanatı i Tanıtım ve Açılış Resepsiyonu, 8 Aralık Salı günü saat 16:00’da Turkish Cultural Foundation Turkiye Subesi’nde yapılacak.

Türk Sanatı Görsel Arşivi, Prof. Atasoy’un 1950’li yıllardan başlayarak, o günün koşullarında, yurt içi ve yurt dışı kongrelerde, araştırma gezilerinde, müzelerde, sergilerde, manastırlarda, kısacası belgelemeye layık bulduğu her yerdeki Türk eserlerini fotoğraflamasıyla oluştu. Yüksek kalitede taramalardan oluşan Görsel Arşiv’de Türk sanatına ait görüntülerin yanında Türk kültürü ile ilintili bazı görüntülere de yer verilmekte. Türk Sanatı Görsel Arşivi’nin, zaman içinde, uluslararası üne sahip sanat tarihçilerinin koleksiyonlarıyla genişletilmesi planlanıyor.

Türk Sanatı Görsel Arşivi, özellikle genç araştırmacılar için paha biçilmez bir başvuru kaynağı niteliğini taşımakta. Bu arşivden yararlanmak isteyenler, aradıkları eseri Türkiye’nin yanı sıra İrlanda’dan Mısır’a, İtalya’dan Amerika’ya, Portekiz’den Polonya’ya, Rusya’dan İsveç’e, Ukrayna’dan Suriye’ye geniş bir coğrafyada, ülkeler, kütüphaneler, ler ve benzer larda nerede bulabileceklerini tespit edebilecek ve araştırdıkları konu hakkında bilgi edinebileceklerdir. Arşiv veritabanına sanal ortamda erişilmektedir.

Yorumlar

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 10

‘yukarı’ dedin

Yarın artık bugündür. Bugünden itibaren slaytları görme olanağına kavuşacağız. Türk kültürü adına geniş bir envanter oluşturulur zamanla umarım. Bu arşivden herkesin yararlanacak olması da ayrı bir güzellik..

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 27

‘yukarı’ dedin

Web'e koydukları aparat çok ufak gösteriyor resimleri. İlla slayt hissi verilecekse, en azından büyük resimler koysalarmış, ne olacak yani, üzerinde logo olan şeyi mi basıp satacak mı insanlar? Elinizi korkak alıştırmayınız ey devletlü insanlar, görelim işte!