Dünya Edebiyatı nedir, ne değildir?

Birincil sekmeler

İstanbul Bilgi Üniversitesi, dünya edebiyatı alanında uluslararası akademisyenlerle öğrencileri, edebiyat eleştirmenlerini ve yazarları bir araya getiren 'Aralıkta Dünya Edebiyatı' adlı sempozyuma ev sahipliği yapıyor.

Program, Varlık Dergisi'nin 75. yıldönümü onuruna İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür AŞ ve KA Araştırma Şirketi'nin desteğiyle 18-20 Aralık'ta santralistanbul'da gerçekleştirilecek.

Harvard Üniversitesi'nden yazar ve eleştirmen David Damrosch ile E. Efe Çakmak tarafından düzenlenen sempozyumda, "Dünya edebiyatının 'dünya'sı nasıl kurulur? Bu dünyanın merkezleri, periferileri nerededir, bu edebiyatın ulusla ve kozmopolitlikle ilişkisi nedir? Dünya edebiyatının eleştirisi nasıl yapılır?

Bir kanonu var mıdır, ya da olmalı mıdır?" gibi sorular gündeme getirilecek. Yarın saat 13.00'te Orhan Pamuk ve David Damrosch'un 'İstanbul ve Dünya' konulu söyleşisi ile başlayacak programa; Pascale Casanova, Péter Dávidházi, Hülya Adak, Bülent Somay, Jale Parla, Nergis Ertürk, Martin Puchner, Ferda Keskin, Mads Rosendahl Thomsen, Süreyya Evren, Murat Belge, Bruce Robbins, Aamir Müfti, Sabry Hafez, Burcu Gürsel, Faruk Birtek, Djelal Kadir gibi çok sayıda yazar ve akademisyen katılacak.