Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kavramlar:masauestue_yayıncılık

Farklar

Bu sayfanın seçili sürümü ile mevcut sürümü arasındaki farkları gösterir.

Karşılaştırma görünümüne bağlantı

kavramlar:masauestue_yayıncılık [2011/03/23 13:02]
editor oluşturuldu
kavramlar:masauestue_yayıncılık [2011/03/23 13:09] (mevcut)
editor
Satır 1: Satır 1:
 ====== Masaüstü Yayıncılık ====== ====== Masaüstü Yayıncılık ======
  
-Masaüstü yayıncılık,​ kitap, dergi gibi yayınları,​ masa başında, bilgisayar destekli olarak, baskı ya da yayına hazırlama işi.+[{{:​kavramlar:​scribus2.jpg?​300|Scribus,​ Açık Kaynaklı Masaüstü Yayıncılık Yazılımı }}]Masaüstü yayıncılık,​ kitap, dergi gibi yayınları,​ masa başında, bilgisayar destekli olarak, baskı ya da yayına hazırlama işi.
 Bu terim, İngilizce DTP (Desktop-Publishing) teriminin Türkçe karşılığı olarak kullanılır. Anlam olarak, "masa başında yayıncılık"​ anlamına gelmesine rağmen, dilimize, kelime çevirisi yapılarak girmiş ve masaüstü yayıncılık olarak çevrilmiştir. Bu terim, İngilizce DTP (Desktop-Publishing) teriminin Türkçe karşılığı olarak kullanılır. Anlam olarak, "masa başında yayıncılık"​ anlamına gelmesine rağmen, dilimize, kelime çevirisi yapılarak girmiş ve masaüstü yayıncılık olarak çevrilmiştir.
-İlk kez, 1985 yılında, Apple, Adobe, Aldus, Linotype ve Quark (1987)adlı firmalar tarafından kullanılan bu terim, Matbaacılık sektörüne getirdiği yeniliklerle,​ Gutenberg tarafından bulunan ve 500 yıllık geçmişe sahip olan matbaacılığı kökten ve devrim niteliğinde değiştirmiştir.+İlk kez, 1985 yılında, ​**Apple, Adobe, Aldus, Linotype** ve **Quark** (1987) adlı firmalar tarafından kullanılan bu terim (terimin mucidi, Aldus firmasının kurucusu Paul Brainerd olarak bilinmektedir), Matbaacılık sektörüne getirdiği yeniliklerle, ​[[kisiler:Gutenberg]] tarafından bulunan ve 500 yıllık geçmişe sahip olan matbaacılığı kökten ve devrim niteliğinde değiştirmiştir.
  
-Buna göre, Adobe tarafından geliştirilen ilk Postscript sayfa tanımlama dili, Aldus tarafından geliştirilen ilk sayfa düzenleme programı (Aldus Page Maker) ve Apple tafından geliştirilen grafik tabanlı işletim sistemi ile desteklenmiş ve Postscript belgeleri basabilen, Postscript yazıcı (LaserWriter) ve Linotype tarafından geliştilen Postscript yazı karakterleri ile, Postscript film çıkış aygıtının piyasaya sürülmesi ile birlikte, daha önce, ancak bir ekip tarafından yapılabilen işler, özellikle 1992 den sonra, masa başında ve bir ya da birkaç kişi ile yapılabilir bir hale gelmiştir+Buna göre, ​**Adobe** tarafından geliştirilen ilk Postscript ​((PostScript daha çok masaüstü yayıncılığında kullanılan bir sayfa tanımlama dili ve bir programlama dilidir. Tasarlanmış bir sayfadaki metin, görsel unsurlar vb. öğelerin kenar çizgilerini belirtmek için Bézier eğrileri olarak bilinen matematik formüller aracılığıyla komutlar biçiminde bir belge oluşturur. Bu belge PostScript komutlarını yorumlayabilen özel işlemcili tüm çıktı birimleriyle kullanılabildiği için PostScript'​e "​araç-bağımsız"​ da denir.)) ​sayfa tanımlama dili, Aldus tarafından geliştirilen ilk sayfa düzenleme programı (Aldus Page Maker) ve Apple tafından geliştirilen grafik tabanlı işletim sistemi ile desteklenmiş ve Postscript belgeleri basabilen, Postscript yazıcı (LaserWriter) ve Linotype tarafından geliştilen Postscript yazı karakterleri ile, Postscript film çıkış aygıtının piyasaya sürülmesi ile birlikte, daha önce, ancak bir ekip tarafından yapılabilen işler, özellikle 1992 den sonra, masa başında ve bir ya da birkaç kişi ile yapılabilir bir hale gelmiştir (([[http://​tr.wikipedia.org/​wiki/​Masa%C3%BCst%C3%BC_yay%C4%B1nc%C4%B1l%C4%B1k|Türkçe Wikipedia Maddesi]])).
- +
-Günümüzde,​ gerek, baskı ile ilgili ön hazırlık çalışmaları,​ gerekse, fotoğrafçılık tekniklerinin tamamı masa başında ​(masa üstü yayıncılık) yolu ile yapılmaktadır. +
- +
-İkisi de, bilgisayar destekli olarak ve elektronik ortamda yapılmasına rağmen, masaüstü yayıncılık ile Elektronik yayıncılığın birbirine karıştırılmaması gerekir. +
- +
-En çok tercih edilen programlar Adobe nin ürettiği InDesign ve QuarkXPress tir.+
kavramlar/masauestue_yayıncılık.txt · Son değiştirilme: 2011/03/23 13:09 Değiştiren: editor