Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


wiki:araclar:hakkinda

Bu, dökümanın eski bir sürümüdür!


Site Hakkında

Bu site -her ne kadar katkı veren sayısı çok az olsa da- derli toplu olarak Görsel Şiir ve yan alanlarını, okura daha tanıdık hale getirmek için kurulmuş, özgür ve açık bir sözlüktür.

Eğer isterseniz, siz de, oluşturulmuş konuları genişletebilir, katılım sağlayabilir ve elbette yeni maddeler açabilirsiniz. Yardım isterseniz, şurada bulunabilir. Ayrıca çabuk bir başlangıç için Özel Sayfalar da hizmetiniz de (uzman viki yazarları için).

Nedir bu yani?

2003 yılında başlayan Zinhar deneyimi ile birlikte Modern Türk Şiiri'nin -bize göre- sınırlarının ötesinde bir poetikayı savunmaya çalışan bir hareket ortaya çıkmıştı. Tarihsel olarak Somut Şiir ile burun buruna gelen Modern Türk Şiiri, 1980'lerden sonra muhtemelen 80 Kuşağı olarak da adlandırılan yönelimlerinin aşırı-yerel kalması yüzünden, bu karşılaşmadan çok da memnun sayılmazdı. Sayılmazdı çünkü elimizdeki belgeler Tarık Günersel dışında bir yol, yordam çıkmadığını gösteriyor.

Kısa Tarihçe

Zinhar'dan poetikhar(s) evrilen dergi, matbu ortam ile internet mecrasını birlikte kullanabilme özgürlüğüne de sahipti. İnternet ve Edebiyat ilişkisinin, Türkiye'de İnternet kullanımın başlamasından bu yana bir şikayet konusu olması ve mecraların güvenirliğinin bir bahane olarak ortaya sürülmesi, Şiir'in, ilk kez internet ile birlikte, okurunun zihin dünyasına yakın halde sunumunu getiriyordu. Böylece şiir, bugüne kadar kendisine kurduğu Şiir Kamusu'nun kuralları ve çitleri dışında, vahşi bir hayata başlıyordu. Bu karşılaşmadan sonra görüldü ki, Şiir'in kendisine yarattığı ve şairler aracılığı ile sürdürdüğü Rüya, sona ermiştir. Düş bozumu gerçekleştikçe, mikro siyaset uyarınca, daha önce Merkez-Çevre arasında tanımlanan ilişki bozulmaya ve şekil değiştirmeye başlamıştı. devamı...

Hars'ta neler olup bitiyor..

wiki/araclar/hakkinda.1351852667.txt.gz · Son değiştirilme: 2021/07/28 12:22 (Dışarıdan düzenle)