Buradasınız

varlık etiketi ile yaftalanmış yazılar

Nasıl okuyoruz?

sepp tarafından 31. Mayıs 2010 - 11:12 tarihinde gönderildi

Günlük tarzı yazılar yazmak ya da okuma notlarını yayımlamak (giderek bu notları yayımlamak için tutmaya dönüşse de)çok yaygın. Hemen hemen her dergide günlük, gezi notları, okuma notları görmek mümkün. Varlık'ın Haziran sayısından paralel konulu iki not:

Gültekin Emre Şiir Günlüğü'nde demiş:

Dünya Edebiyatı nedir, ne değildir?

serkan_isin tarafından 17. Aralık 2008 - 13:23 tarihinde gönderildi

İstanbul Bilgi Üniversitesi, dünya edebiyatı alanında uluslararası akademisyenlerle öğrencileri, edebiyat eleştirmenlerini ve yazarları bir araya getiren 'Aralıkta Dünya Edebiyatı' adlı sempozyuma ev sahipliği yapıyor.

Program, Varlık Dergisi'nin 75. yıldönümü onuruna İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür AŞ ve KA Araştırma Şirketi'nin desteğiyle 18-20 Aralık'ta santralistanbul'da gerçekleştirilecek.

Tehlikeli Alakasızlık: Meraksızlık

serkan_isin tarafından 3. Ekim 2008 - 14:01 tarihinde gönderildi

Hece'nin 141. sayısı "Tehlikeli Alaka: Edebiyat ve Deneysellik" ayrılmış. "edebiyat ve deneysellik" arasındaki ilişkiye, olumlu yaklaşıyor gibi görünüyor. Her ne kadar bu bir değerlendirme yazısı olmasa da, yine de gözüme çarpan ufak tefek birkaç konuyu ben de hatırlatayım.

Prefabrik edebiyat

aliomer tarafından 27. Ekim 2007 - 20:59 tarihinde gönderildi

"Soykütüğü"nde “Belli bir canlı türünün onsuz yapamayacağı şeydir.” der [[Nietzsche]] hakikat için, ve ekler: “Hakikat diye bir şey yoktur, o halde her şeye izin var.” Bu sıkı [sıkıştırılmış] alanda [darboğaz] konuşmaya cesareti olan kim var? “Belli canlı türü”, dahası bu kukla tanrılar bırakın keşfedilen bir hakikatten söz etmeyi [varsa bir hakikat, saklambaç oynamaz; zuhur eder] hakikatin sahipleriymiş, ellerinde tuttukları bir hakikat varmış gibi konuşurlar. Bunu hemen yanlışlamaya sıvananlar olacaktır.

“GÖRSEL ŞİİR, ŞAİR-OKUR İLİŞKİSİNDE YENİ BİR OLANAK MI?”

bibliobot tarafından 9. Ekim 2007 - 12:49 tarihinde gönderildi

Hayriye Ünal Varlık, Ekim 2007 Kültür Gündemi'nde yayınlanmıştır.

Görsel şiir konusunda her sorunun yanıtını görsel ile yazının ayrıldığı noktadan başlatmak gerekir. En azından şu aşamada gerekli olan başlangıç budur. Görselde şair-okur hiyerarşisinin pek de geçerli olmadığını söylemeliyim. Dolayısıyla sorunuz “görsel şiir şiirde yeni bir imkân mıdır?” sorusuna dönüşüyor. Bunu konuşalım. Hatta Latin alfabesiyle hat sanatının icra edilmediğini hatırlarsak bunu –en azından ilk örnekler düzeyinde- konuşmakta seksen yıl kadar gecikmiş sayılırız. Artı

varlık etiketi ile yaftalanmış yazılar beslemesine abone olun.