Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


akimlar:peyamisafa-d-grubu-brosuru

d grubu beyannamesi

Resim Sanatına özel bir ilgisi bulunan ve d Grubu’nu başından itibaren hararetle destekleyen Peyami Safa, grubun ilk sergisinin kataloguna beyanname niteliğindeki şu metni yazmıştı:

“D Grubu manga değil. Ne sağa çark, ne sola. Ne de başçavuş. Kendi mihveri etrafından dönen altı kafa; altı çift göz ki maddenin üstüne de, içine de bakıyor ve ölüde bile gizlenen canı arıyor gibidir. Yeni resim değil bu; Avrupa’lı, yahut resim de değil. Resim. Ne Delacroix, ne Cezanne, ne Manet, ne Monet, ne Pisarro, ne Picasso. Hayır; ağabeydin, Cemal, Nurullah, Naci, Zeki, Zühtü. Ne ekol, ne alide. -tileri bir kelime: Resim.

Ayna, öküz ve fotoğraf aynı şeyi görürler. Hiçbir insan başka bir insanla aynı şeyi göremez. Hatta bir anda gördüğünü başka bir anda bile göremez. Heracilte aynı suda iki defa banyo yapılamayacağını söylemiyor mu? Bir göz de ayını şeyi iki defa göremez. Nazariye yapmıyorum. Bilinen şeyler. D Grubu’nun altı ayrı bakışı olduğunu bir kere daha söylemek istedim. Bu müseddesin dılı’larını birbirine bağlayan hiçbir şey yok mu? Olacak. Yahut bir benzer formülü çıkarabilirsiniz. En tabiilerini alalım: Arkadaşlık. Bir çağdan olmak ve ressam olmak. Hatta bazı estetik bağlar da bulunabilir. Fakat, aman… Söze ve Nazariyeye düşmeyelim ve buyurun, sergiyi gezelim. Eğer orada bizim görüşümüze tıpatıp uyan bir eser varsa kötüdür. Çünkü aynı şeyi görmek hassası aynada, fotoğrafta ve öküzde vardır. Bizim gibi görmeyen dostum D Grubu’nun gözlerinden öperim.“

akimlar/peyamisafa-d-grubu-brosuru.txt · Son değiştirilme: 2021/07/28 12:23 (Dışarıdan düzenle)