Buradasınız

küçük baş yayıncılık etiketi ile yaftalanmış yazılar

Konvansiyonel Şiir Kitabı Biçimi ile Nereye Kadar?

televarolus tarafından 7. Kasım 2011 - 13:29 tarihinde gönderildi

İster dizeli, ister dizesiz, ister sözlü, ister yazılı, ister mecralar arası ve ister tamamen bir boşluk olarak şiir, biçiminden aşırı rahatsız olmuş gibi duruyor. Kitapçılarda, raflarda bekliyor. Bir bomba gibi dingin duruyor, fakat saatı geçmiş bir bomba olma ihtimali yüksek. Şiir, etkisini kaybediyor çünkü birileri -yayın enüstrisi, sinai yayıncılık, endüstriyel tipografi, köşedeki dağıtıcı vb.- onu ehlileştirmek, tektipleştirmek ve çoğaltmak için tek bir kıyafet giymesini istiyor. Şiirin seri üretimine dur de!

E-kitap, kitap mı hizmet mi tartışmaları, korsanlık şu bu

craft tarafından 30. Ocak 2011 - 13:46 tarihinde gönderildi

"Dün "E-kitap satışı, basılı kitap satışını geçti." haberiyle dikkatler bir kez daha e-kitap'a çevrildi." cümlesiyle başlamak güzel olabilirdi yazıya ama öyle bir dikkatin çekilmesi durumu filan olmadığından böyle bir cümleyle başlamanın da alemi yok.

Büyük ve Küçükbaş Yayınevleri

craft tarafından 18. Ocak 2011 - 9:47 tarihinde gönderildi

Dünya'da popüler kitapların dışındaki yayınlar için küçükbaş yayıncılığın olanaklarından yararlanılırken, edebiyatın neden diğer sanat alanlarında olduğu gibi finanse edilemediği de sorgulanıyor. Kitap satışlarından değil de, çeşitli kuruluşların fon kaynaklarını kullanarak yayın hayatına devam eden Dalkey Archive Press'ten (Londra/Champaign) John O'Brien edebiyatın mali anlamda nasıl yıllar boyunca desteklendiğini şöyle anlatmış:

KEMAL ÇUBUK'A CEVAPLAR

serkan_isin tarafından 18. Mart 2008 - 23:33 tarihinde gönderildi

Öncelikle poetikhars.com'un kapanma süreci hakkında 'çevrimiçi' dışında pek fazla bilgi dışarı sızmadı. İnsanlar kendi aralarında birşeyler konuşuyorlardır, orası başka. Fakat kapandıktan sonra geçen zaman içinde benim gördüğüm, izlediğim, okuduğum mecralardaki tuhaf hareketlenmeler üzerinden düşünürsem, 'dört gözle kapansın' diyen birçok kişi olduğu gibi, sessiz sessiz destek veren bir sürü kişi de vardı.

küçük baş yayıncılık etiketi ile yaftalanmış yazılar beslemesine abone olun.