Buradasınız

söyleşi etiketi ile yaftalanmış yazılar

Ah bir flux olsa..

televarolus tarafından 18. Nisan 2011 - 16:38 tarihinde gönderildi

Dizeli şiirin tarihsel açmazlarından mı yoksa tam olarak modern-sonrasının getirdiği bir zorunluluktan mı bilinmez -ki aslında bilinir mutlaka, yeni bir olgu ile karşı karşıya olacağız yakında. Bu olgu, daha önce "kolaj" ile ilgili pek kaygı gütmemiş bir dilin edebiyatının geldiği noktada neler yaptığını da bize gösteriyor gibi. Şiir yeterince "sıkıcı" olduğu için, sıkıcı olan tarafın aşındırılması yönünde, :

"şair değilim ama nükteciyim"

St tarafından 29. Eylül 2010 - 17:46 tarihinde gönderildi

Geçenlerde Cihat Duman'ın "yumuşak g" dergisine verdiği bir röportajı okudum (ama kendi blog sitesinden). Onu okuyunca fark ettim ki artık günümüz (özellikle) genç şairlerinde moda olmuş "ben şair değilim", "şiirin canı cehenneme" lafları, pek söylenir oldu. Bunu bazen belki biz de söylüyoruz da. Peki bunları bize söyleten nedenler ne olabilir acaba?

Bu arada o söyleşiyi yararı olur diye aşağıda veriyorum.

(...)

tasnife itiraz

sepp tarafından 22. Mart 2010 - 17:18 tarihinde gönderildi

Ayraç Dergisi'nde Ali Akyurt H. Arslanbenzer'in hazırladığı "Türk Şiiri 2008-2009"la ilgili bir yazı yazmış. Yazının büyük bölümü genel bir giriş ve eski yıllıklara değinirken sadede doğru bu kitaptaki tasniflendirmeyle ilgili şunları yazmış:

80 şiiri büyük kent şiiridir

sepp tarafından 15. Aralık 2009 - 10:42 tarihinde gönderildi

“[[80 şiir]]i büyük kent şiiridir. Ne köy ne de köy kökenli şairlerin yazdığı bir şiir. Tam bir metropol şiiridir. “ Ben kompleksleri olmayan, anne takıntısı yaşamayan, adil, nazik , vizyonları geniş erkekleri seviyorum. Şiirin ne olduğuna gelince bana göre şiir dünya dışıdır. Tarık ve ben onu biraz dünyalaştırmak istedik. Daha doğrusu unutulan yüksek değerleri anımsatmak diri tutmak, bilinçleri yükseğe çekmek, şiirle sağlanan bir güzelliğe davet etmek istedik. Cahiliye döneminden geçtiğimiz için toplumların şiirin yüksek ışığından pay almasını istedik.

söyleşi yapmak ve bir okuma önerisi

sepp tarafından 11. Aralık 2009 - 15:41 tarihinde gönderildi

Şairlerle söyleşi yapmak genelde çok yaygın bir şeydir. Çoğu zaman da iyi niyetle yapılan bir şeydir bu. Bir sınav gibi ya da açık yakalamak için yapılmaya niyetlenen söyleşiler de vardır ama hiçbir şair durduk yerde kendini zora sokmak istemeyeceği için pek böyle bir duruma düşmez.

Söyleşilerde olağandışı olarak bana ilginç gelen, bazen yıldızı bir türlü barışmayan taraflar.

Kitasono Katue Şiiri üzerine bir söyleşi

har tarafından 29. Ekim 2007 - 23:55 tarihinde gönderildi

[[Kitasono Katue]], 1920lerden başlayarak, ölümüne kadar, önce Japonya'da, daha sonra dünyada öncü bir sanatçı oldu. [[Fütürizm]], [[Sürrealizm]] ve [[Dadaizm]]'den etkilenen Katue'ye Avrupalı Sürrealistler fazla ilgi göstermese de, [[Ezra Pound]]'dan başlayarak, şiire getirdiği yenilikler farkedildi, görüşlerinden Batı Dünyası da yararlanmaya başladı. Ancak, Batılılar, Katue'yu 20. yüzyılın önemli şairleri arasında kabul etmediler.

Sayfalar

söyleşi etiketi ile yaftalanmış yazılar beslemesine abone olun.