Proje: Dijital Bölünme

Birincil sekmeler

Proje Hakkında

Dijital Bölünme ya da Sayısal Bölünme () korkunç bir hızla ilerliyor. İletişim ve teknoloji şirketlerinin mallarını satarken unutturdukları, boğdukları dijital bölünme, aslında, Batı Modernleşmesi'ni "gecikmiş" olarak izleyen herkesin ortak derdi.

İstatistiklere bakıldığında, internet kullanım oranları, internet erişim oranları, mobil/cep telefonlarının yaygınlığı dudak uçuklatacak düzeyde. Fakat geride, bu yeni araç gereç ile eski ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını değiştir(e)meyen ama düzenli olarak bunlara para harcayan, bedel harcayan birileri var. Bu birileri, bizleriz.

Teorik olarak dijital bölünme, enformasyon teknolojilerine tam olarak ulaşamayanları göz önüne alıyor. Fakat gelinen noktada, ulaşılabilenlerin de ne kadar "kaliteli" bir içerikle karşı karşıya kaldığı da sorun. Böylelikle Virilio'nun tabiri ile "hızca yavaş sınıflar" haline dönüşüyoruz -(s)lower classes.

Konu sadece "bilgisayarı ve interneti olan ve olmayan" olarak özetlenemez. Dijital Bölünme, sadece küresel ölçekte değil, bir ülkenin, bir bölgenin kendi içindeki yarılmalarını da gözler önüne seriyor. Son 10 yılın internet ve web ile geçtiğini düşündüğümüzde, şair de şiir de bu "yarılma"lardan payını aldı, edebiyatın büyük bir bölümü gibi..

Poetikhars, görsel şiir projesi olarak, şiir ve interneti, böylelikle aslında arada oluşan faz farkını masaya yatırıyor. Görsel Şiir'in sağladığı mecra imkanlarını da hesaba katarak.

Nasıl katılabilirsiniz?

  • Şiirlerinizi JPG, BMP, TIFF, PDF, PSD vb. gibi biçimlerde adresine yollamanız gerekiyor. .
  • Gönderdiğiniz dosyaların aynı zamanda basılacak kalitede olması gerekmektedir.
  • Son iş gönderme tarihi: 29 Nisan 2010 olmasına rağmen, proje Temmuz 2010 tarihine kadar canlı kalacağı için, işlerinizi Haziran 2010 tarihine kadar gönderebilirsiniz..

Yorumlar

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 22

‘yukarı’ dedin

Proje için verdiğim tarih muhtemelen erken olduğu için katılım biraz az oldu. Ama yine de Mayıs ayı boyunca bu konuya devam etmek istiyorum. Eğer yapmaya devam ettiğiniz iş varsa Mayıs 2010 boyunca bu proje devam edecek. Konuyu gayet önemli bulduğum için bu konuda görsel şiir üretmenin de önemli olduğunu düşünüyorum...