Söylemeden edemeyeceğim: Şaka mısın kör müsün?

Birincil sekmeler

Bu sitenin içeriğine bir göz atın. 2007 yılında dergilerde yayınlanmış tartışmalara, konuşmalara, dosyalara filan da göz atın. Google önemlilik derecesine ([w:google rank]) göz atın (dört olduğunu göreceksiniz). Internet üzerinde "görsel şiir" diye bir şey aratın, karşınıza çıkan yer elbette burası olacaktır. Bu sitenin adının geçtiği yayınlara, kitaplara göz atın. Referans olarak alındığı yerlere de bakın. Bunların hepsi 2007 yılında neredeyse tavan yaptı ve insanlar, şairler bu sitenin ortaya attığı şeyler konusunda fikir yürüttüler, hala da kendi kendilerine fikir yürütüyorlar, yürütecekler de.

2007 yılında [w:Kitap-lık] gibi ana akım ve büyük bir dergide görsel şiir yayınlandı, [w:Hece] dergisi'nin kapağında görsel şiir birkaç kez endam etti, Yasakmeyve dergisi görsel şiir konusunda, Varlık dergisi de yine aynı bağlamda bir dosya yaptılar. Ortaya bir kitap çıktı, İle dergisi'nin manifestolarla ilgili kitabı içinde yayınlandı. [w:Monokl] ve [w:Siyahî]'deki koca koca dosyalar da cabası.

Ortada tonla emek, tartışma var ve görsel şiir hakkında neredeyse hepinizin söyleyecek öyle veya böyle bir şeyleri var. Yaprak kımıldamayan, saçma sapan gündemlerle vakit öldüren Şiir karşısında hem de. Fakat buna rağmen, (ve muhtemelen aynı kafadaki diğer yıllıkçılar), 2007 yılında böyle bir olayın, konunun var olmadığı konusunda hem fikirler, hem fikir de kalacaklar.

Tamam belki de ben büyütüyorumdur, görsel şiir 2007 yılında hiç konuşulmamıştır, ama 2007 şiir yıllığına göz atıp da, aynı 2007 yılını yaşadığımızı iddia edemem ben ile. Açıkcası edebi takvime göre sanıyorum, biz yokuz. Olmamız da gerekir mi, elbette gerekmez, hem de hiç gerekmez. Ama 2007 yılının neredeyse tamamına yayılmış bir "şiir olayını" iki satır olsun bile yıllığa koymaya tenezzül edemiyorlarsa, ya ortada büyük bir dizgi hatası, büyük bir eksik sayfa sendromu, ya da düpe düz görmezden gelme mevzu bahistir. Düpedüz görmezden gelme varsa, herhalde bir açıklaması vardır. Açıklaması yoksa, 2007 şiir yıllığının adı, "Baki Ayhan T.'nin Keyfine göre 2007" olarak rahat rahat değiştirilebilir, ki delikanlı olunsun ve böyle densin, hiç bir itirazım yok benim. Ama sonra "nesnellik nutukları" filan da çekilmesin, nesnellik de beklenmesin, hele benden.

Hamiş: Böylelikle Gökçen Ertuğrul'un 'de yayınlanan yazısının, "gerçek" bağlamının nasıl da "vuku" bulduğu, edebiyat sosyolojisi açısından bu "yok sayma" eğilimin, ne kadar da "meşru" olduğunu görebiliriz. Tabi böyle bir dosya olmadığı için, böyle birşey söylemem de saçma! Merak etmeyin, endişelenmeyin, yok görsel şiir diye birşey, !