Bildirgeç'ten bildirildiğine göre böyle bir program varmış. Batı dillerinde böyle uyak sözlükleri mevcut örneğin http://www.rhymezone....

Türk şairi şiir için böyle araçlarla çalışmıyor pek. Gerçi çoğu "ilginç kelime bulurum diye" sözlük de karıştırmıyor değil ama bizde dil henüz o derece "yazılı" bir bilgi değil. Yalnız site 2005'ten beri güncellenmiyormuş.

Uyaklar Türkçe Uyak Bulma Programı -

Şiir eski dönemlerden beri insanlığın kendini ifade ederken kullandığı önemli bir araç. Hepimizin ezberinde mutlaka bir kaç şiir vardır ve çocukluk ve gençlik dönemlerinde herkes bir iki kere bile olsa şiir yazmayı denemiştir. Şiir yazarken karşılaştığımız en büyük problem ise tabii ki kafiyeli sözcükler bulamamak. Buradaki Uyaklar programı artık bu derde bir son veriyor. programa bir kelime yazıyorsunuz size o kelimeyle ilgili uyaklı kelimeleri getiriyor. Size sadece bu kelimeleri anlamlı bir şekilde bir araya getirmek kalıyor. Program buradan indirilebilir.

etiketler: uyak, kafiye, uyaklar, kafiye bulma programı, uyak bulma programı

[Bildirgec.org]

Yorumlar

kristalsenfonisi kullanıcısının resmi

kristalsenfonisi demiş:

veri aktarımı olarak, düşünene kurgu oyununda iş görür iddiası taşısa da; estetik kaygısı içtengelim ve biçeme dair olan bir yazın dünyasında, buluş hüviyeti taşımadığını düşünüyorum.

"düşün" üstüne kim edebilir ki biçimlnedirilmiş bir kaç kelime.

sevgiler-selamlar