Buradasınız

Yaz gelirken sitede olan bitenler

Birincil sekmeler

O anda başka bir evrende..

serkan_isin tarafından 5. Nisan 2010 - 11:40 tarihinde gönderildi
Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -2

‘yukarı’ dedin

Sitenin üye sayısı sabit gibi. Katılan birkaç yeni üye dışında da pek yeni katılım yok. Hatta siteye belli bir süre uğramamayı adet edinmiş arkadaşların üyeliklerini site direk sileceğini söyleyen bir e-posta gönderiyor olsa da, bunu pek sallayan yok. Ama zaten bunun bir önemi de yok. Burası bir sosyal ağ değil, daha çok poetik bir ağ. Ama zorunluluk da yok. Sitede puan (midye kabuğu) esasına göre bir sıralama var. Ve yaptığınız her bir katkı için ayrı ayrı kategorilerde size otomatik midye kabukları atıyor. Bir de bu midye kabuklarına göre sıralama yapıyor. Örneğin eğer 1000 midye kabuğunu aştı iseniz, artık sitede "üstad mamut" olarak anılacaksınız. 500 puan için "kafkaesk panda", 200 puana kadar "bionik tavşan", 100 puan için "ağır penguen" ve 50 puan için de "ağır penguen" var. Eğer 20 puan ve altında iseniz size "aylak şirin" demeyelim de ne diyelim. Bu puan olayının detaylarını görebilirsiniz.

Sitede verimsiz bir sözlük uygulamamız var. Aslında oldukça basit olmasına rağmen, bir türlü oturtamadık. Yine de bunu güncelledim. İçerik ekleme şeysi eskisi gibi işliyor. Eğer birisinin ya da birilerinin düzenlemesi için bir madde eklemek istiyorsanız, bunu çift köşeli parantez içine almanız gerekiyor. Bunu illa elle yapmanız da gerekmiyor, editor bölümünde "" işareti, seçtiğiniz kelimeyi "madde" olarak işaretleyecek. Tekrar hatırlatayım dedim.

Ayrıca eğer canlı yayın bölümünde bir konuya atıfta bulunmak istiyorsanız onu olarak yazabilirsiniz (twitter'daki gibi).

Sitenin günlük ziyaretçi sayısı tekil olarak 200-300 arasında değişiyor (). dergisi 26 Mart 2010 tarihinde "Türkiye'de Edebiyat Dergileri" isimli -bizim dediğimiz şey, hakkında bir haber yaptı (Aykut Ertuğrul'a teşekkürler). Ben de ondan gaz alarak biraz, isimli başka bir haritaya başladım. Ağır aksak da ilerliyor olsa bu proje de devam ediyor.

Hertz'in durumu pek parlak değil. Alt tarafı 16 sayfa fotokopi fanzini çıkarmak konusunda bile eziyet ediyorsam kendime, bir de geri tarafını siz düşünün. Hertz aslında hazır gibi ama bir türlü elim gitmiyor. Proje demişken, örneğin de atıl kaldı. Har düzenliyordu ama...

Yıllık tartışmalarının bir kanser gibi girdiği her yeri dağıttığını gördükten sonra, bir daha yıllık konusunda kolay kolay fikir beyan etmeyeceğimi belirtmek isterim. Artık ne tür bir mekanizma devreye giriyorsa. Yıllığın kendisi aslında o kadar sevimsiz ve iç karartıcı ki, insanlar yıllıklardan konuşurken konuştuklarının konudan nasıl koptuğunun farkında bile olmuyorlar, bariz kötülük yayıyor yıllık.

Hala bir yayın projesi ve yayınlamak istediğim kitaplar için bir imkan yok önümde. O yüzden de çoğu kez bizi sıkıştıran şeyin bu olduğunu düşünmeye başlıyorum. Bir dergi (hertz gibi değil) olması gerekiyor. Aylık bir dergi çıkarmak gerekiyor.

Bu hislerle mektubuma son verirken, gelecek yazın, size akıl fikir vermesini ve deney aşkınızı domurtmasını diliyorum. Ve tarayıcıya gönül veren, siyah ve beyaz da yeter diyenlere aşağıdaki vidyoyu hediye ediyorum;

Kristal Metod'tan geliyor;


Etiketler: