Öpücem öpücem dedim sana!

Birincil sekmeler

Gerçi pek yeni bir haber değilmiş, ama ’e yeni düşenlerden..

Geçtiğimiz Şubat ayında İngiltere’deki Warrington Bank Quay tren istasyonuna, abonmanları geciktirmesi ve istasyonda sıkışıklık yaratması sebebiyle, taksilerin yolcu indirip, bindirdikleri alanda, öpüşmenin yasak olduğunu belirten levha . İstasyonun trafik açısından yoğun olduğunu belirten Virgin yetkilisi, haberde bu uygulamayı hassasiyetle yerine getireceklerini belirtmiş.

Hatta haber içerisinde istasyonu kullanan yolculardan da görüş almışlar ve içlerinden birisinin de ifade ettiği gibi, “öpüşen bir çift görünce ne yapacaklar peki? Para cezası mı verecekler?” diyesi geliyor insanın, konuyu duyunca.

Bu yasak, haliyle tepki görmüş. Aşk romanları yayımlayan, Mills & Boon yayınevi, “öpüşme yasağı”nı protesto amacıyla, Facebook, Twitter, Flickr gibi paylaşım sitelerinden de katılınabilecek bir kampanya . Kampanya kapsamında, “Kiss goodbye to the kissing ban", "Kiss off kissing killjoys", "It's our right to kiss where we like” gibi sloganları içeren ve ayrıca Flickr’da, kullanıcıların tren istasyonlarında öpüşme anlarına ait fotoğrafları yerleştirebilecekleri .

Yine bu yasağa tepki olarak, , Telegraph’ın editörlerinden Melissa Kite, yazısında, tren yolculuğu esnasında aklına gelebilecek en son endişenin, öpüşen insanlar olduğunu, hatta sıradayken böyle bir durumla karşılaşmasının, ruh haline iyi geleceğini ifade etmiş.

Ve sonuç olarak, yasağa tepkiler olunca, yasağın konmasından 3 hafta sonra yetkililer bu levhaları kaldırmışlar ve bu tabela yerine, “duruma açıklık kazandıracak”, “Kiss Me Quick” (beni çabuk öp) & “Kiss Me Longer” (beni daha uzun öp) mesajlarını içeren tabelaları yerleştirmeye karar vermişler diyor .. Daha uzun öpüşmek isteyenler için adres, istasyondaki araç otoparkı olacakmış.. Eh, “demokrasilerde çare tükenmez” klişesine uygun bir yaklaşım olsa gerek..

Yurt dışından saçma yasaklarla ilgili başka örneklere de yer verilmiş. İlgilenenler için..

Yorumlar

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 30

‘yukarı’ dedin

Yasaklar, uyarılar ve levhalar deyince, bizdeki anlayışa örnekler vermeden geçmek olmayacak. ..