chladni figürleri

Birincil sekmeler

Kierkegaard'la ilgili bir şey okurken (günlüklerinden parçalar) şöyle bir cümleye denk geldim:

İntihar üzerine istatiksel bilgilerle ve onun Antik dünya görüşüyle ve modern, onun patolojik Chladni figürleriyle vb. uğraşan bir doktora tezi yazmak isterdim ―JP V 5393 (Pap. II A 482) temmuz 20, 1839

Chladni Figürleri için bir dipnot eklenmişti ve dipnotta da şu yazıyordu:

* Titreyen bir tabağın büklüm çizgileriyle kumda oluşturulan ses resmi. Alman fizikçi Ernst Florens Friedrich Chladni’nin ismi verilmiştir.

Sonra burdaki ses resmi ifadesi ilgimi çekti ve internetten biraz bakayım dedim. chladni şöyle bir adam:

CHLADNİ (Ernst), alman fizikçi (Wittenberg 1756 -Breslau 1827). Katılarda titreşim devinimlerini inceledi; çubukların boyuna titreşimlerini buldu ve burulma salınımları yasalarını açıkladı. 1800'e doğru, levhaların üstüne ince kum dökerek titreşimleri deneysel olarak araştırdı ve düğümlerle karınların yerlerini belirleyen "akustik şekiller" elde etti. Org borularından çıkan notalarla çeşitli gazlarda ses hızlarını ilk belirleyen de odur. Uyumların ve kakışmaların nedenini açıkladı (1798), işitilebilir seslerin sınırını ölçtü ve değişik müzik aletleri yaptı. 1794'te göktaşlarının kozmik kökenini ilk kez ortaya koyan da odur.

ve şuradan daha detaylı izlenebilir.

ayrıca şu sitelerde de bunun nasıl olduğuna dair bir demo ve bağlantılı bilgiler var.

Açıkcası benim çok iyi bildiğim ve izlediğim bir alan değildi ama ilgiyle baktım ve burada zaman zaman ses dalgaları-titreşim-görüntüve benzeri konularda yazışmalar geçtiği için göndereyim dedim..

Etiketler: 

Yorumlar

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 24

‘yukarı’ dedin

Bu konuda keşke ben yazsa idim dediğim bir metni Tim Gaze yazmış, . Şarkdemir'in gönderdiği örneklerle birlikte düşünüldüğünde "parçacık - dalga" konusu, şiire uygulanabilir bir hal alıyor.

19. yüzyılın sonlarında mesele ışığın "parçacık mı dalga mı" olduğu sorusuna yönelmişti.