Barkod, hardcode

Birincil sekmeler

Barkod konusu çok az kişinin kafasını kurcalayadursun (işin içinde sadece barkod değil, yazının teknoloji olarak görülebileceği her türlü buluş: isotype, trafik işaretleri, hiyaroglifler, alfabe, ideogram vb. var) buna maruz kaldığını düşünen kafaların, barkodla kurduğu iletişim -ki bana göre sanatçı da böyle bir halttır zaten, maruz kaldığın şeyle yüzleşip, onu dönüştürmeye çalışırsın gerçekten eğlenceli ve güzel sonuçlar da veriyor. Tabi bunlar o pis kapitalizmin işleri ama yine de göz atmakta fayda var..

Kaynak ve daha fazla bilgi:

Etiketler: 

Yorumlar

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 26

‘yukarı’ dedin

barkodlar hernekadar tektipleshtirici, devletçi ve anaparanın kanıtı da olsalar varlar. yazının birçok yerine katılmakla birlikte, kapitalizmin günlük hayatımıza bıraktığı tortuları kazımak, barkod sistemini yıkmak ve bu abeceyle başka işler yapmak da bir yol bence. shu minibarkodlara geçmeden, yaşamlarımızın son hürriyet kırıntılarını teslim etmeden önce bari. bunların hepsini yıkmak iyidir.

dn: ne post[al]izm ne modernizm, futbolcuyum futbolcu. dn2: şu barkodlu sitedeki işler oldukça iyi. dn3: yeri gelmişken "iş" kelimesine de yorumumu yapayım, belki başka fırsat olmaz. bu kelimede bir bitmişlik hissi olmadığı için seviyorum; insana devam etmekte olduğu hissi veriyor. meydana getirilen yapıta ürün demekten daha mantıklı. ürün fazla terminolojik; iş'se daha bir marksist, daha bir somut, günlük. dn4: sanki marksist deyince terimsel olmamış gibi laf ettim. aman. marksçı desem düzelir belki.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 15

‘yukarı’ dedin

konuyla ve dahi genel olarak bu "basılı kültür" ile ilgili birkaç öneri de şurada olabilir (linkler gittigidiyor.com);

Ya da etrafınızda her memurun vazgeçilmez baskı makinaları olan stampalar, mühürler, kaşeler..