Eğer bugüne kadar edinmediyseniz..

Birincil sekmeler

Şu iki kitap (elbette diğer kitaplarla birlikte) Ayrıntı Yayınları'nın ideefixe.com kampanyasında yer alan bana göre en ilginç kitaplardan..

ve .

Mestrovic'in kitabı -ne yazık ki, hem de ne yazık ki- sanıyorum 1996'dan bu yana 1. baskıyı bitirebilmiş değil. Mizan'ı çıkartırken kendisinden yazı isteme cüretini bile gösterdiğim (ve yazısını yayınladığım) Mestrovic'in DuyguÖtesi Toplum'u Sırpların Bosna'da yediği haltlar ve bununla ilgili çatışma alanları ile ilgili öngörüleri ile Amerikan Toplumu'nun 20. yüzyılda aldığı şekillerle ilgili tonla değişik teoriden bahsediyordu.

Besnier'nin kitabı ise ise, Batallie'ı odağa alarak, Birinci ve İkinci Dünya savaşları sırasında ve sonrasında Kıta Avrupasının entelektüel halini 'bağlanma, egemenlik, marksizm, varlık vb" konulardan ele alan, Kojeve'i bana tanıtan ve sevdiren ciddi bir kitap, ama ne yazık ki onun da 1. baskısı bitmemiş.

Şimdi bu kitaplar 4 YTL'ye Ayrıntı'nın deposundan halka arz ediliyor, umarim ilgi gösterirsiniz.

Yorumlar

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -9

‘yukarı’ dedin

Annem bataılle’ın madam edwarda, göğün mavisi, annem, ölü adam, gözün öyküsü’nden oluşan kitabıdır. ayrıntı yayınlarından 2004’te çıkmıştır. Özellikle annem ‘de yasakları aşmaya çalışmasıyla bilinen bataille’ın yky’den çıkan iç deney’i de iç deneyimin varılacağı noktaları göstermesi bağlamında önemlidir. Bataille siyasal kimliğiyle de bilinmektedir. 1935’te halk cephesi döneminde devrimci aydınlarla oluşan bir “karşı saldırı” grubu oluşturdu. Grupta dönemin ünlü yazarları andre breton, paul eluard, maurice heine, pierre klossowski, Benjamin peret de yer almaktaydı h.ö.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -5

‘yukarı’ dedin

t, özellikle Bataille'ın "İmkansız"ının "Şiir Nefreti" isimli bir makaleden yola çıkarak yazması da düşünülürse..