Tamam Hitler onlar ama ya Mussolini kim?

Birincil sekmeler

Hürriyet İsrail'le yaşanan diplomasi rezaleti konusunda iki gündür bir videoyu ve ona ilişkin yorumunu döndürüp duruyor. Bu yorum ilk bakışta cahil cühela takımı için oldukça eğlenceli gelebilir. deniyor;

Türkiye ile İsrail arasında krize neden olan alçak koltuk taktiği, Charlie Chaplin'e ait çıktı. 1940 yapımı "Büyük Diktatör" filminde Hitler, gücünü göstermek için Mussolini'yi alçak bir koltuğa oturtuyor. Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi Ahmet Oğuz Çelikkol'u "alçak koltuk"a oturtarak diplomatik bir ayıba imza atması akıllara ünlü komedyen Charlie Chaplin'in "Büyük Diktatör" filmini getirdi. Filmde Hitler, kendisi gibi bir diktatör olan Mussollini'yi ülkesine davet eder. Hitler daha üstün olduğunu Mussolini'ye kanıtlamak ve rakibini küçük düşürmek için propaganda danışmanından yardım alır. Senaryoya göre kaşılıklı bir kral tahtı ve sandalye vardır. Hitler gelip tahta kurulur, rakibini ise sandalyeye oturtur. Hitler rakibine yukardan bakarken ve davranışlarıyla oldukça rahat davranırken, Mussolini sandalyenin üzerinde büzülmüş bir görüntü verir. Bir şey söylemek için sürekli başını kaldırarak Hitler'e bakmak zorunda bırakılmıştır ama Mussolini bu oyunu akıllı bir hamleyle bozar.

Evet, aynen böyle Hürriyet'in olayı görüşü. Bir filme gönderme yapmak. Tabi bunu yaparken kafa göz yardığını da zerre düşünmüyor. Çünkü -diğer tüm hataları göz önüne alırsak, anıştırmadan şu ortaya çıkıyor: Hitler'i o şekilde gösteren Charlie Chaplin'in karşısında Mussolini var. Buradan bakıldığında İsrail'in bu davranışına konu olan tek kişi de biz olduğumuza göre..O benzetmenin İsrail'e mi yoksa bize mi bir meşaj verdiğini, elbette ben düşünecek değilim..

Biz İsrail'e durmadan bu "Nazi" şeysini hatırlatmaya devam ettikçe, birileri de durmadan bize başka şeyleri hatırlatacaktır. Hürriyet'in burada dipte yatan "en büyük zalimler mazlumların arasından çıkar" düşüncesi, sakat bir düşünce açıkcası. Hele bunu bir de aslen Yahudi olan 20. yüzyılın en büyük üstadının üzerinden yaptığınızda, o alçak koltuğa oturtma olayının, kime ne mesaj verdiğini yine ben düşünecek değilim..

Yorumlar

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 36

‘yukarı’ dedin

herşey ( ben birleşik yazıyorum toparlayıcı olsun diye) zamanında güzel. hitlerin yaptığını bu çağda yaparsan gülünç duruma düşersin.. hele tüm dünyanın aynı anda tepki gösterebildiği bir çağda.. işte içi boşalan imgeler ve azalan verimler meselesi bu.

gülünç duruma düşen sadece israil değil.. ben şunu anlamıyorum; yahu o koltuğa oturmak zorunda mısın, karşı-taktikler yok mudur yani? ben diplomasi bilmem. diploma almaya bile gitmedim törene.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 34

‘yukarı’ dedin

pazarlama stratejisinde de karşı-taktik önemldir, azarlama stratejisinde de (meşhur one minute olayı!).. pazarlık payıyla ilgili hadiselerde bile taktisyen olmak gerekir.. Eğer bu bilgi doğruysa uluslararası siyasetteki koltuk sevdasının itibar ve imajdan paraya doğru kayışı iyi bir fikir vermekte.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 49

‘yukarı’ dedin

Dün akşam Uğur Dündar'ın sunduğu haber bülteninde de benzer bir yaklaşım vardı, yanılmıyorsam ardından, bir cümle de Sayın Dündar ekledi, ne günlere kaldık dedim ve ardından, bir kaç piksel daha açılsa şu ekran olduğum yerden itiraz etme hakkımı duysalar dedim...