Buradasınız

yazı etiketi ile yaftalanmış yazılar

Slipstream

craft tarafından 2. Aralık 2011 - 20:33 tarihinde gönderildi

[w:Slipstream] bir edebiyat terimi, fantastik ya da gerçek dışı ya da gerçek karşıtı bileşenler içerip, ancak bilimkurgu kategorisine sokulamayacak yazın örneklerini karşılıyor. Böyle çetrefilli bir tanımdan başladığımıza göre Slipstream ne değildir, diye bakmak belki daha doğru olur.

Ses ve görüntüler aynı sinir hücresine sahip

serkan_isin tarafından 18. Ağustos 2009 - 11:24 tarihinde gönderildi

Sözlü Kültür, Yazılı Kültür ve Basılı kültür olarak ayırdığımdan beri böyle bir haberi de bekliyordum bak. Habere göre;

Beyinde ses ve görüntülerin aynı sinir hücresi koduna sahip olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya imza atanlardan Marc Schonwiesner, beynin sesleri ve farklı görüntüleri kodlamak için aynı yöntemi kullandığını belirtti. Schonwiesner, kişinin aynı nesneye ait sesi ve görüntüleri daha kolay birleştirdiğini de ifade etti.

Holografik Şiir ve Algısal Dizim

bibliobot tarafından 14. Ekim 2008 - 23:52 tarihinde gönderildi

Holografik şiir projesi, [[holograf]]ik süreç aracılığıyla oluşturulmuş soyut ve metinsel yığınların beklenmedik olasılıklarının kullanıldığı yeni bir şiirsel dil yaratmaktadır. Günümüzün şiirsel anlatımının ana sorunu (harflerden tutun cümlelere kadar) yapısal birimlerden kaynaklanan bir sorun değil, artık tek bir çizgi üzerinde düzenlenmeyen (“işaretlerin boyutsuz akışı” – Max Bense) ya da düz bir yüzey üzerinde yapılandırılmayan (“bir metinsel yüzey” - Bense) bir sözdizimi sorunudur.

Yazı için web araçları

serkan_isin tarafından 6. Ağustos 2008 - 21:18 tarihinde gönderildi

Web geliştikçe ve 2.0 denen hadise durmadan ve durmadan insanların hayatlarını net üzerinde kolaylaştıran araçlar ortaya attıkça, şiir için imkanlar da artıyor. Bu imkanlardan bazılarını tatmanız, denemeniz ve ortaya birşeyler çıkarmanız ümidi ile birkaç üreteci aşağıda listeliyorum.

Web üzerinde kullanabileceğiniz metin araçları:

Öte yaka’nın kıyısı

aliomer tarafından 15. Mart 2008 - 23:58 tarihinde gönderildi

Neredeyiz? Bir kimsenin veya bir şeyin kendi doğru yeri neresidir? Verilecek cevabımız yok; yerimizi bilmiyoruz. Bilseydik değişmekten, gelişmekten söz etmezdik. Vazgeçişlerimiz olmazdı; peşine düşmüşlüklerimiz; inanç, bilim, makine… Yerinde-yurdunda olmayan, bir ağrı gibi boynumuza asılmış dünyanın neresinde oturacağız? Söylemin baştan çıkardığı retorik cambazı herkesin gayretini boşa çıkaracak bir kıyı var mıdır? Evet ve hayır. Cevaptan önce ve sonradır, burada giz’liden giz’liye ve sükut ederek konuşulur. İki türden ses çıkaran bir tür gizli göçmenler olarak.

yazı etiketi ile yaftalanmış yazılar beslemesine abone olun.