Görsel Şiir konusunda Türkçe'de yayınlanmış kitapların ilki olan DADA KORKUT, 2009 yılında yayınlandı. O günden bu yana "mısralı şiirin sonu" konusunda ürkülen bir kitap olarak endam ediyor ve okurunu arıyor. .

Posta gazetesinin şiir köşesi

Birincil sekmeler

Alkışlarlayaşıyorum.com'dan , üşenmemiş, Posta Gazetesi'nin şiir köşesine gönderilen şiirleri . Aslında antoloji.com gibi daha bir çok mecrada bu tür şiirler görmek mümkün, fakat resimleri ile birlikte şiirleri de görmek, daha samimi geliyor insana..

Bunlar şiir okuru mudur? Muhtemelen. Günümüzde insanların şiirden ne anladıkları şeyin üç aşağı beş yukarı böyle birşey olduğu konusunda bizi ikna edebilecek bir derleme olmuş.

Yorumlar

denge kullanıcısının resmi

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -8

‘yukarı’ dedin


bunu da oradan buldum. ansitu.
(düzelti: bağlantıdaki resim çıkmeyor)

serkan_isin kullanıcısının resmi

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 0

‘yukarı’ dedin

Bu Posta Şiir Köşesi'ni en randımanlı kullanan "Haybeci Şiir" akımı ile Kadir Çöpdemir oldu. O açıdan "popüler şiir" açısından hiç de yabana atılmayacak bir hali var. Buraya gönderilen şiirler, Türkiye'de şiir adına ne ise onun yerçekimi diyebiliriz. Açık ve net.

televarolus kullanıcısının resmi

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 1

‘yukarı’ dedin

Kitle Kültürü ya da popüler olanın anlatısı, artık kitap ya da edebiyat üzerinden değil, TV dizileri, internet "caps"leri üzerinden yürüyor. Obama'nın Müslüman olduğunu zanneden %14 Amerikan halkı ile aynı paralelde ilerliyoruz siyasi tarih anlatısında. Gerçek ile kurgu olan şeyin ayrımına vakıf olabilmek büyük bir beceri isterken, kurgunun gerçeğinin yerini almasının çok kolay olduğunu gördük. Sıla'nın 22. baskı yapan şiir kitabı önümüzdeki en büyük Haybeci Şiir Antolojisi.

serkan_isin kullanıcısının resmi

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -10

‘yukarı’ dedin

Adam Sanat'tan Memet Fuat'ın "Kitle Kültür"ünden yakınırken, aynı binada Adam Lowe'ün olduğunu bilmiyorduk. Edebiyat kutsal bir popülerlik ideoloji ile silikon bir katmanla kaplanmış gibi davrandı herkes uzun süre. YKY, Adam Sanat'ın tüm külliyatını patron borcu karşılığında "satın aldığında" konuya hakim olduk. O yüzden sorun kitleye yayılan kültür değil, bunun kimin eli ile ne için yapıldığı. Vasat'a vasatça konuşup, parasını alan "popülizmden" pek de bir halt anlamamış demektir.