Güncelleme durumları

Birincil sekmeler

Çok iyi!
175
O kadar iyi değil!
-100

Selamlar,

"Sitenin güncellemesi nereden çıktı, hani kapattıydın sen bunu?" diyenler için öncelikle 2003 yılından bu yana bu siteyi ayakta tutmaya gayret edip, bundan "hani derler ya bir çırpıda" vazgeçmenin kolay olmadığını söylemek istiyorum. Sitenin altyapısını oluşturan DRUPAL isimli CMS'nin 6.x sürümüne destek sona erdi. Ve 7.x sürümüne geçilmesi -ki DRUPAL 8.x oldu bile- gerekiyor. Bu zorunluluk sayesinde önümde bulduğum operasyon ise 2007 yılından bu yana bu sitede yer alan tüm içeriğin, elden geçirilmesi ve siteye tekrar bu yeni altyapı ile aktarılması şeklinde oldu. Bu operasyonun geldiği aşamayı da burada yazayım dedim.

  • Yeni tasarım ve modüller vs eski tasarım ve modüller. Bu başlık altında, bizim sitenin ana omurgasını oluşturan ve görsel şiirlerin bir arada yüklenebildiği "defter" içeriği tarih oldu. Bu konuda gallerix isimli modülün 7.x için yazılmamış olması problem oldu. Tüm içeriği siteden alıp, bunu yeni modüle yükledim. Tek tek ve elle yükleme işi ise can yakıyor, fakat bir şekilde yapılması gerekiyor. İşlerden biri bu.
  • Site anasayfasının düzenlenmesi. Bu ayrı bir iş çünkü burada reklamı yapılabilecek ya da okura ilginç gelecek bir aktivite var mıdır bilmiyorum? Web 2.0 için az çok hazırlıklı idik de bu sosyal medya tabanlı ve janjanlı web sitesi anlayışı web üzerinde edebiyatı -özellikle böyle deneysel alanlarda iş yapanları- zorluyor. Her dakika ilginç olmak neredeyse imkansız iken, böyle bir sitenin anasayfası neyden, nasıl bahsetmeli, o sorun. Onu düzenlemeye çalışıyorum.
  • Bug tracking. Orjinal adı ile yazıyorum, çünkü durum bu. Site güncellendiğinde, tonlarca hata vs çıktı. Hala çıkmakta. Bunları düzeltmek de ayrı bir iş.
  • Şimdilik durum bu. Yardım etmek, içinde görsel şiir ve ötesi için azıcık can kalan kim var ise, yardım etmek için buraya yazabilir. Gerisini öyle veya böyle tek başıma yapmakla mükellefim zaten...

    Güncelleme (15 Mart): Sitede takık olduğum bazı şeyler var. Sitede üye olmamasına rağmen -aktif yazan, yorum yapan vs- illa bir editörlük sistemi, bir de puan/kazanımlar (achievement) sistemi kurasım var. Şu anda sadece bununla uğraşıyorum, ne işe yarar düşünmeden. Bu siteden ve ahalisinden umudum ne kadar var, sorgulamadan.

Forumlar: 

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 31

‘yukarı’ dedin

sitede editörler için yapılan hazırlığı takdir ile karşılıyorum. umarım emeklerin karşılığı alınır!

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 54

‘yukarı’ dedin

yalnız oldukça fazla girdi için alan var sitede. o biraz problem olabilir.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 50

‘yukarı’ dedin

bu konuda şimdilik yapabileceğim bir şey yok. sadece sadeleştirebilirim. o da zaman alacaktır.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 46

‘yukarı’ dedin

ana sayfa için yapılan düzenleme gayet güzel. hatta üyeler siteye giriş yaparlarsa sitede okumadıkları içerikleri göreceklerdir.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 22

‘yukarı’ dedin

site için yapabileceğim düzenlemelerin galiba sonuna geldi. flickr için düzenlemeyi yaptım. sitede "defter" diye bir içerik türü var. buradan flickr'a gönderilen her şeyi siteye ekleyebilecek ve kaynak dosyaları da flickr'da tutacak bir yol uzanıyor. Şöyle ki, flickr'da bir albüm oluşturduğunuzda bu albümü "defter ekle" diyerek siteye eklemeniz mümkün. bu işlem sırasında da sadece yapmanız gereken, uygun bir başlık ve açıklama bölümünden sonra Flickr Album ID denilen ve genelde sayılardan oluşan bi ID'yi ilgili yere yazmak. Örneğin https://www.flickr.com/photos/zinhargaleri/albums/72157666747340436 linkindeki 72157666747340436 sayısı albüm ID numarası. Bunu defter ekle bölümünde ilgili yere yazdığınızda, oluşturduğunuz içerik, direk flickr sayfasından ilgili albümü getirip, siteye gömecektir.