Buradasınız

Görsel Şiir Dili

Birincil sekmeler

O anda başka bir evrende..

derya tarafından 14. Haziran 2007 - 10:20 tarihinde gönderildi
Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -1

‘yukarı’ dedin

Görsel şiirden hiç anlamadığını iddia eden, reddeden bir okur/bakar bile tam olarak adlandıramasa da bir şiirin kendi keyfini arttırdığını ya da bozduğunu fark edebilir. O halde bu şiir bilinçdışı bile olsa anlaşılmıştır.

Gündelik yaşantımızda, uygar dünyada birçok fikrin enerjilerini çalmış olduğumuz için bunlara tepki göstermiyoruz. Bunları konuşurken kullanıyoruz, başkaları kullandığında da belli bir tepki veriyoruz ancak bunlar üzerimizde özel bir izlenim bırakmıyorlar.

Davranışımızı değiştirebilmemiz için belirli nesnelerin bizim üzerimizde daha güçlü yoldan etki yapmaları gerekiyor. İşte "görsel şiir dili" bu etkiye sahip bulunuyor. Onun sembolleri dikkatimizi çekmek, bizi bakışımızı ona çevirmeye zorlamak için yeterince enerji taşıyor.

Görsel şairin sıklıkla kullandığı tipik simgeler olabilir. Bunlara motif diyebiliriz. İşlerin yorumlanması bu motifler, renk, çizgi, yüzey, boşluk/doluluk ve bütünün yaydığı enerjiye bakılarak yapılabilir.

Görsel şiir için, kullanıma hazır, sistematik bir yönerge, referans kitabı ya da işleri yorumlamaya yarayacak bir kılavuza sahip değiliz. Görsel şiirin her ne kadar bireysel olarak ele alınması gerekiyorsa da gözlemlerimizi, malzemeyi sınıflandırmak, açıklayabilmek için bazı özel bölümler zorunludur. Çok sayıda çeşitli olgu birbiriyle kıyaslanmadıkça, görsel şiir kuramı formule edilip öğretilemez. Ve görünen o ki görsel şiir kuramını, görsel şair yani uygulayıcısı oluşturacak.