görsel şiir tavşandır

Birincil sekmeler

Anlam yoktur, anlamlandırma vardır. Organizma hisseder, düşünür ve sonrasında anlamlandırır. Susuzluk bir histir, bedenimizin suya ihtiyacı olduğunu düşünürüz ve bu susuzluğu gidermek için su içmeye karar veririz. Anlamlandırma duygu ve düşünceden sonra gelen eylemdir.

Görsel şiir olarak ortaya konan iş bir anlam değildir. Bir an'dır. Bu yüzden değerlidir. Konvansiyonel dediğimiz şiirle kıyaslaması yapılmamalıdır. Sözcüğe ya da sözlü kültüre dayalı şiir bir tarzdır, şiirin tekniklerinden biridir. Görsel şiir de farklı bir tarzdır. Şiir olma ortak paydasında buluşurlar. Bunun aksini iddia etmek , şiiri sözcüklere hapsetmek, erki(ne demekse) elinde tutma çabasıdır ve ikiyüzlü anlamsız bir yaklaşımdır.

Görsel şiir tavşandır. Bize şimdiye kadar sunulan ise tavşanın suyunun suyu idi.

Görsel şiir, anlamlandırmayı okur/ bakar kişiye bırakır. Konvansiyonel şiir, çoğu zaman şairin anlamlandırmasıdır.. Bu bir yaptırımdır ve insan olarak karşı çıktığım şey bu yaptırımlardır. İşlerimde, bir anlamlandırma varsa bu benim için aşılması gereken bir zaaftır. Hikaye anlatmıyorum, şiir yapıyorum

Sözcük, şiir için bir malzemedir ama tek malzeme değildir. Sözcüğün, düzanlam, yananlam, tersanlam vs. kullanılmadık hali kalmadı. Kendini tekrar eden ve her seferinde şairin egosunda düğümlenen bir şiir var karşımızda. Şairin zaaflarından, yüksek sesinden, deneyimlerindeki tektiplilikten arındırıp, şiire ulaşma çabası içinde oluyoruz. Benim bunu yapacak sabrım yok ve bu tekrarı bir saygısızlık olarak algılıyorum. Bunca yıldır , bir adım ilerlemedi mi şair ? ( Çok sevdiğim ve başarılı olan şairler var. Onları bu yorumun dışında tutuyorum)

Eleştirdiğimiz, elin modern insanı, çelişkilerini çözmek, kaygılarını gidermek ve hayatının sorumluluğunu alacak cesarete sahip olmak için terapiye falan gidiyor. Modern olmamak için direnen bizim gibi toplumlarda ise şair, arabesk olmayı seviyorum , doğunun duygululuğunu seviyorum kolaycılığıyla şiir yazıyor, konuşuyor, konuşuyor, konuşuyor. Herşeye karşı öfkeli ergen modunda, yetişkin olmamak ve sorumluluk almamak yolunda ilerliyor. (Yetişkin olmayı, uyum sağlamak, sisteme entegre olmak olarak algılamayın lütfen. Yetişkin olmak demek, değiştiremiyeceği şeyleri kabul edip, değiştirebilecekleri için, oturduğu yerde ağlanıp, sızlanmak ve isyan etmek yerine, harekete geçecek cesareti olmak demektir.)

Şiir bir terapi tekniği değildir. Şiir bir sanattır. Sanatla Terapide, şiirden faydalanabilirsiniz. Bu kadar...