Buradasınız

Yapılabilecek Birşeyler Varsa Yapılmalıdır

Birincil sekmeler

O anda başka bir evrende..

derya tarafından 10. Mart 2008 - 9:52 tarihinde gönderildi
Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 3

‘yukarı’ dedin

Her tür yaşam biçimi, düşünce tarzı tipografik bir dil ile kendine anlatım biçimi oluşturabilir. Ses ile doğrudan ilişkiye sahip yazı, kağıt üzerinde söylenen sözün izidir, bir tonu duruşu ve tavrı vardır. Notalar gibi farklı bir sese, tona, çağrışım ilişkilerine sahiptir. Gündelik hayatımızda aynı sözü fısıldayarak ya da bağırarak söylemek gibi aynı sözü değişik formlarda bir tarz, kişilik ve görsel dil oluşturarak göstermek mümkündür. Her sanatçının ayrı bir görsel dili vardır. Çoğu zaman sayfalar dolusu sıralanan sözcüklerle anlatılmaya çalışılan anlayış, kavram, tarz, sade bir tipografiyle oluşur.

Sanatsal ürünlerin öncelikle ait olduğu evren ekran'dır. Eserler bu evrende oluşturulur ve daha sonra kağıt üzerine aktarılabilir. Yüzeydeki pozitif ve negatif alanların dengelendiği ve siyah beyaz karşıtlığından bir bütüne gidildiği dikkati çeker.

Tipografik eserlerde tek kişilik sayıklamalar, samimiyet ve muzip bir tavır bulunmaktadır. Kendi kendine yeten bu görüntüler, huzursuz, dağınık, edepsiz görünen formları ile alımlayıcı ile arasındaki mesafeyi ortadan kaldırmakta ve birbirlerine doğru çekilmektedirler. Ekran üzerine bıraktığı her izin alımlayıcıya verdiği sessiz sinyaller var ve bu sinyallerle şiiri seyrederiz. Bu izler kendi içinde bir düzen oluşturur ve o düzeni açıklayamasak bile, onda hiçbir şeyin keyfi olmadığını duyumsarız.

Şair, yazıya çeşitli formlar vererek ekran üzerinde kendine has bir sahne yaratmıştır. Çizgi, leke, noktalar kullanarak şiirin görülmesini sağlamıştır. Bir çizginin içinden geçip derinlere gidebilmenin yanlış olduğunu kim söyleyebilir ki?.