e-kitap geldi hoşgeldi

Birincil sekmeler

İdeefixe.com, Türkiye'nin ilk e-kitap kütüphanesini ve kitapçısını açtı açacak. Geçen yıl duyurulan e-kitap satışı konusu, bu ayın 15'inde ideefixe.com adresinden başlayacak. Şu anda ideefixe.com'uBasn kendisinin sattığı ile e-kitap ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz gibi görünüyor ama e-kitap okuyucularının fiyatlarının gayet yüksek olması ve bunlardan sadece bir tanesinin [w:Wi-Fi] bağlantısının olması bir eksi gibi görünüyor (sonuçta o paraya bir netbook da alınabilir).

Her ne kadar katılan yayınevlerinin uygulayacağı e-kitap fiyatlarından haberimiz olmasa da (diyelim ki %50 indirim), yine de okur 600 tl bir cihaza verdikten sonra, kolay kolay gidip de pahalı kitap almayacaktır.

E-kitap ve cihazları konusunda detaylı bilgi adresinde mevcut.

EBİ Genel Müdürü'nün yaptığı yazıyı açıklamaya göre, e-kitap yayıncılığı yapmak isteyen yayınevleri ile de anlaşmalar devam ediyor. Bu, küçük baş yayıncılık için de güzel bir fırsat olacaktır. Eğer tabi okur denen akbaba gidip Elif Şafak ve Turgut Özakman, Tuna Kiremitçi gibi zaten okumaktan ve görmekten bıktığımız yazarları, piksellerine kadar indirmek istemezse..

Artı e-kitap teknolojisinin güzel bir tarafı, kağıt, baskı gibi masraflarının olmaması yanında, okura yeni bir deneyim kazandırması, sonuçta medya-okur yazarı olmak kolay bir şey değil. Umarım baskısı bitmiş ve bulunamayan kitapların çoğu da bu yolla yayınevlerinin sabit disklerinden, zip kartuşlarından çıkar da, hayatımıza tekrar girerler..