Dikkat telif hakkı çıkabilir!

Birincil sekmeler

Leo Babuta, , evli, 6 çocuklu, Guam'da yaşayan, yazar, koşucu, vejeteryan, Zen Habits web sitesinin sahibi ve "çok satanlar” arasında yeni yer alan ““ kitabının yazarı..

22 Nisan tarihinde blogunda, “korkuları yenmek” hakkında yayınladığı kullandığı, “feel the fear and do it anyway” ifadesi sebebiyle, aynı ifadeyi , Susan Jeffers’ın avukatından, ticari bir markayı ihlal ettiği iddiasını içeren bir e-mail almış. Ve avukat, kendisinden, blogunda kullandığı bu cümlenin yanına, ifadenin kayıtlı bir marka olduğunu gösteren, “®” sembolünü ve “Susan Jeffers’ın kayıtlı markasıdır ve izniyle kullanılmıştır” ibaresini yerleştirmesini istemiş. Babuta ise, yazısında, yazarın kitabından bihaber olduğunu ve bunu yapmaktansa, kendisine bu konuda dava açılmasını tercih ettiğini ifade etmiş.

Yazarın da belirttiği gibi, gerçekten de inanılması güç bir durum.. Sonuçta, söz konusu olan, herhangi birisinin, herhangi bir zamanda kullanabileceği bir ifade ve mutlaka Jeffers’ın kitabından önce ya da sonra, pek çok kişi bu cümleyi konuşmasında, yazılarında, gazetelerde, bir şekilde sarf etmiş olabilir. Mesela aynı cümle, bir yazının başlığı olarak kullanılmış; de blogun sloganı olarak..

Bir düşünceyi yaymak ise amaç, bu derece sınırlama, kısıtlama neden? Anlamak güç.

Babuta, sitesinde, bir nevi tepki olsa gerek, “” sayfası hazırlamış ve burada, kendi sitesinin içeriğini çalmanın serbest olduğunu söylüyor. Ayrıca not olarak da eklemiş; “The Power of Less” kitabımın adını, bloglarınızda, Twitter’da ve hatta günlük diyaloglarda kullanmanız serbesttir”.

Belki bu, biraz uç bir örnek ama yine de telif hakkı konusunun nerelere kadar gidebileceğini ve durumun hassasiyetini anlatan bir gösterge olarak da yorumlamak mümkün. Dolayısıyla, de bahsi geçen, “telif haklarıyla ilgili doğru ve yanlış bildiklerimiz” konusunda dikkatli olmakta fayda var..

(Bu arada, 'in yardımıyla bu bloga ulaştım. Ne olur, ne olmaz.. Belirteyim, dedim:)