Yeni Sinema Hareketi

Birincil sekmeler

Sadece şiirimiz hareketli olacak değil ya..

YENİ SİNEMA HAREKETİ

Bir yılı aşkın bir süredir kendi aramızda toplantılar yapıyor, fikir alışverişinde bulunuyoruz. Birbirimizin projelerini elimizden geldiğince desteklemeye çalışıyoruz. Sinemamızda yaşanan önemli gelişmeleri, sorunları ve olası çözümleri tartışıyoruz.

Grubumuzun adı Yeni Sinema Hareketi. İsmimiz yanıltıcı olmasın. Bizden önceki sinemaya ya da sinemacılara karşı değiliz. Tam tersine, sinemaya onların filmlerinden aldığımız cesaretle başladık ve hâlâ onlardan çok şey öğreniyoruz. Yeni olan, geniş katılımlı bir oluşumla, bir arada durmayı denememiz. Filmlerimizi üretirken birbirimizle her türlü bilgi ve deneyimi paylaşmaya, dayanışma ve iletişim halinde olmaya çalışmamız.

Sinemamız giderek daha da üretkenleşiyor. İlk filmlerini üreten sinemacıların yanı sıra bizi cesaretlendiren, önümüzde yeni bir yol açan usta yönetmenlerimiz de dünya çapında her geçen gün daha da büyük başarılara imza atıyor. Filmlerimiz giderek daha fazla seyirciyle buluşuyor.

Biz de sinemamızın bu dönemecinde bir arada olduğumuzu ve üretmeye devam edeceğimizi duyurmak istiyoruz. Türkiye’de sinema alanında yaşanan temel sorunlar üzerine kafa yormak ve bazı öneriler getirmek istiyoruz. Bunu yaparken özeleştiriden kaçınmayan ve yapıcı olmaya çalışan bir yaklaşım benimseyeceğiz ve gerektiğinde taşın altına elimizi koyacağız.

Amacımız yeni polemikler, yeni karmaşalar, yeni kırgınlıklar yaratmak değil. Ulaşılabilir küçük hedeflerimiz olduğu gibi, bugün ütopik gözükebilecek hayallerimiz de var. Ve bunların hepsi tek bir şeye hizmet ediyor: “Sinemanın daha düzeyli, daha eşitlikçi, daha şeffaf ve demokratik bir ortamda yapılması.” Bu anlamda, her türlü baskıcı ve sansürcü güce karşı, farklı seslerin kendini özgürce ifade edebileceği bir üretim ortamı yaratmak için mücadele edeceğiz.

Önümüzde uzun bir yapılacaklar listesi var. Biz ilki ile karşınıza çıkıyoruz. Üretmek temel sorunlarımızdan biri, ama onun kadar yakıcı olan bir sorun da filmlerimizin seyirci ile hak ettikleri şekilde buluşamaması. Bu anlamda, filmlerimizin daha çok izlenmesi için çalışacağız. Önümüze koyduğumuz hedef, Sinematek ruhu taşıyacak alternatif gösterim mecraları yaratmak ve bunları ülke çapında yaygınlaştırmak.

Sizin de bu işin parçası olacağınıza inançla, ilk denememizi 23 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında Ortaköy Feriye Sineması’nda gerçekleştireceğimiz Yeni Sinema Günleri ile başlatıyoruz.

Bu uzun yolculukta siz basın mensuplarının desteği, Yeni Sinema Hareketi’ni yaşatacak ve geleceğe taşıyacak en büyük güç olacak.

Yeni Sinema Hareketi aşağıdaki isimlerden oluşuyor (soyadı alfabetik sırasıyla): ... Serkan Acar Özcan Alper Belma Baş Mahmut Fazıl Coşkun Serkan Çakarer Sevilay Demirci Murat Düzgünoğlu Özgür Doğan Mehmet Eryılmaz Orhan Eskiköy Pelin Esmer Tolga Esmer Selim Evci Aslı Filiz Hüseyin Karabey Nida Karabol Seyhan Kaya Yamaç Okur Nadir Öperli Belmin Söylemez İnan Temelkuran Seyfi Teoman Haşmet Topaloğlu Tarık Tufan Yeşim Ustaoğlu Emre Yeksan Derviş Zaim ... ...